Sağlık

Tik bozuklukları nedir?

Tik Bozuklukları

Tik sorunu, yaşayanlar için hayat kalitesini büyük ölçüde düşüren ve özgüvende azalmaya sebep olan bir durumdur.

Kas kümesinin istemsiz, birdenbire, tekrarlayan biçimde ortaya çıkma halidir.

Tikler kalıcı mıdır?

Süreksiz tikler olabildiği üzere kalıcı tikler de mevcut.

Tik çeşitleri nelerdir?

1-Gelip süreksiz tikler, tekil yahut çoğul motor ve/veya vokal tiklerden oluşur. Gerilim ve çevresel faktörler sebep olarak gösterilebilir. Bir yıldan uzun sürmeyen, her gün artmalar ve azalmalarla gözlenebilir.

2-Kronik motor ya da vokal tikler, bir yıldan daha uzun sürer, tikin faal olmadığı periyot üç aydan daha azdır. Vokal tikler, burun çekme, boğaz temizleme üzere duyulabilen tikler iken, motor tikler kaş kaldırma, göz kırpma, baş sallama, omuz silkme üzere görülebilen tiklerdir.

3-Tourette Bozukluğu, Çocukluk çağlarında (ortalama olarak 7-10 yaşlarında) başlayan bir bozukluktur. Artmalar ve azalmalar gösterir. Motor (hareketle ilgili )ve vokal tikler (ses çıkarma) birlikte görülebilir. Nedenleri ortasında, genetik, nörobiyolojik ve çevresel etkenler sayılabilir.

4-Başka türlü isimlendirilemeyen tik bozukluğu, teşhis ölçütü karşılamayan tiklerle devam eden bozukluklar için kullanılmaktadır. 18 yaşından sonra başlamakta yahut dört haftadan daha kısa sürmektedir.

Teklifler

Tik hangi yaşta olursa olsun, dalga geçilme dışlanma açısından toplumsal manada, kişi için çok büyük değer taşımaktadır.

Çocuksa anne babası, yetişkin ise yakını olarak, “yapma” “neden yapıyorsun” demek yerine, sebebi incelenmeli ve hangi durumlarda ortaya çıktığı takip edilmelidir.

Semptomları ortadan kaldırmaya yönelik, dönemsel problemlerde bireye dayanak olmakta, ve benlik algısını yükseltmesi için teşvik edilmelidir.

Ailenin tek başına üstesinden gelebileceği düşünülmemeli kesinlikle bir uzman dayanağına başvurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu