Sağlık

Sanat terapisi

Sanat terapisi son vakitlerde sıkça duyduğumuz bir kavram haline geldi. Evet ismini duyuyoruz lakin nedir bu sanat terapisi, ne işe fayda, herkes yapabilir mi, yetenek gerektiriyor mu? Aklınızda oluşması olası soruları yanıtladım.

Sanat Terapisi Nedir?

Sanat terapisi, bireyin iç dünyasına seyahat etmesini sağlayıp, kendisini sanat aracılığıyla dışa vurabildiği bir terapi yoludur. Fotoğraf, heykel, müzik, yazı yazma üzere çeşitleri vardır.

Sanat Terapisinin Maksadı Nedir?

Kendinizi daha âlâ tanımanız, güçlü-güçsüz yanlarınızı fark etmeniz, hislerinizi söz etmeniz, empati yapmayı geliştirmeniz, farklı bakış açıları kazanmanız, sorunlarla baş edebilme ve tahlil bulma yeteneklerinizi geliştirmeniz, arkadaşlık başlatma-sürdürme marifetlerinizi geliştirmeniz hedeflenir.

Kimler Katılmalı?

Herkes. Bilhassa kendini söz etmekte-duygularını açığa vurmakta zorlanan, çekingenlik yaşayan, kendiyle ilgili farkındalık kazanmak isteyen, gerilimden arınmak isteyen, dikkat eksikliği yaşayan, depresif his durum yaşayan, ruhsal rahatsızlığı olan, travma yaşamış, şiddet görmüş yahut şahit olmuş, kayıp yaşamış şahıslar olmak üzere her yaştan herkese uygundur. Ferdi olabileceği üzere; çiftlere, ailelere ve kümelere da uygulanabilir.

Bir Yeteneğim Olması Gerekiyor Mu?

Hayır. Yalnızca içinizden geldiği üzere yapıtınızı üretmeye başlayın. Üretilen yapıtların estetik kıymeti değil; üretim süreci ve içeriği kıymetlidir. Kelamlı bağlantının olmadığı durumlarda üretilen eserler hislerin sözü için bir araç olarak kullanılır.

Sanat Terapisinin Ne Üzere Yararları Olacak?

Sanatsal aktiviteler bize düzgün gelir diyoruz daima. Pekala nasıl düzgün gelir, bize neler kazandırır?

Ruh halinizi ve yaşama bakışınızı değiştirebilir. Gerilimin yerini derin bir gevşeme alırken, endişe ve derdin yerini de yaratıcılık ve umut alır.

Kendinizi daha yakından tanıma fırsatı sağlar. Kelamlı olarak tabir edemediğiniz, tahminen sizin bile farkında olmadığınız hislerinizin dışarı aktarılmasını ve paylaşılmasını sağlar. Böylelikle kendinizle ilgili farkındalık kazanabilirsiniz.

Negatif hisleri zararsız bir biçimde, utanmadan, korkmadan, dalga geçilme yahut reddedilme tasası olmadan yansıtmanızı sağlar.

Hislerinizi açıkça tabir edebilmek ise özgüveninizin artmasına yardımcı olur.

Kendinize ayırdığınız bu vaktin faydalı ve üretken bir biçimde geçmesini sağlar. Kendinize farkındalıklı, geriliminizin azaldığı ve bir şeyler ürettiğiniz vakitler armağan etmiş olursunuz.

Diğerleriyle vakit geçirmek ise hem sosyalleşmenizi hem de irtibatınızı güçlendirmenizi sağlar.

Acıya öbür açılardan bakabilir ve onunla nasıl başa çıkacağınızı keşfetmenizi sağlar.

Gerilimden arınabilir, rahatlayabilir, gevşeyebilirsiniz.

Yapıtlarınızı üretirken karar verme ve yeni şeyler öğrenme becerilerinizin arttığını gözlemlersiniz.

O an’a odaklanarak vakitle hem dikkat sürenizin uzadığını gözlemlersiniz hem de bulunduğunuz anın farkına varmaya başlarsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu