Çarşamba, Haziran 19, 2024

Çocuklar kardeşleri olmadan evvel de akranları ile kıskançlık yaşayabilirler. Bunun sebebi 2-6 yaş ortasındaki çocukların (egosantrik) benmerkezci olmalarından kaynaklanabilmektedir. Çocuklar benmerkezci periyotlarında paylaşmayı sevmez, kendisini önemser ve kendisine odaklanıldığını düşünür, tıpkı vakitte kendilerini övme davranışında da bulunabilirler, “ben yapabiliyorum, ben getirebiliyorum “ üzere kelamları sık duymak mümkündür. 2-6 yaşlarında odak noktası diğer bir akranda olduğu vakit genelde dikkat çekebilmek için daha evvel yapmadığı davranışlarda bulunabilirler.

Kardeş kıskançlığında ise birinci çocuk daima önder durumunda ve her şeyin şuurunda olan çocuktur, aileye öteki bir üyenin katılması çocuklarda agresiflik, kıskançlık oluşturabilmektedir. Kıskanmak doğal bir histir olağan karşılanır ama kıskançlığın derecesi değerlidir. Öbür kıymetli olan durum ise ailenin çocuklarına olan yaklaşımı, kardeşinin olacağının haber verilmesi ve alışma sürecinde birlikte hareket etmektir. Kıskançlık yaşayan çocuğun yaşıda bir başka şart olarak değerlidir. Okul çağındaki kardeş kıskançlığında okul muvaffakiyetinde düşme, akran bağlantı sorunu, ruhsal sorunlar görülebilmektedir. Okul çağında öfke, hırçınlık, takıntı, tırnak yeme, altına ıslatma üzere durumlarla da karşılaşmak epey yaygındır ve kesinlikle ruhsal dayanak alınmasında fayda vardır. 1-5 yaşındaki çocuğunuzun akabinde ikinci çocuğun olması birinci çocuğun temel muhtaçlıklarının karşılanmasında sorun oluşturabilir, yardımcılar tarafından birinci çocuğun muhtaçlıklarının karşılanması kabul edilebilir olsada çocuk ile ebeveynin ortasındaki duygusal bağın korunması çok kıymetlidir. Bu sebeple birinci çocuklada ilgilenilmesi en az ikinci çocuk kadar kıymetlidir, ilgilenilmediği vakit agresiflik ve kıskançlık üzere problemler olabilmektedir. Ebeveynin şuurlu formda ilerlemesi ve dikkat etmesi kardeşler ortasındaki sorunu azalta bilmektedir.

Sorunun üstesinden gelemediğiniz durumlarda kesinlikle ruhsal takviye için uzmanlardan yardım alınmalıdır. Şayet denetim edebileceğinizi düşündüğünüz bir durum varsa çocuklarınız ortasındaki kıskançlığın önüne geçebilmek için eşit ve dengeli davranmayı imal etmeyin. Çocuklarınızla birlikte verimli vakit geçirme çalışmaları yapın ve birlikte yapabileceğiniz aktiviteleri arttırarak ve ihtimam göstererek sürdürün. Unutulmamalıdır ki ihmal etmek, tutarsız davranmak, eşit şartlar sağlamamak, duygusal bağın bozulması yetişkinlik devrinde kesinlikle sorunla karşılaşılmasına sebep olur.

Tags: , , , ,

0 Comments

Leave a Comment