Sağlık

Erteleme psikolojisi

Erteleme Psikolojisi

“Birazdan yapacağım”

“Yarın hallederim artık”

“Saat buçuk olsun kalkıp hazırlarım” üzere cümleleri kendinize sık sık söylüyorsanız dikkat! Erteleme hastalığınız olabilir.

Erteleme hastalığı, günlük rutin yapmanız gereken işleri bile, öteki bir vakit dilimine attığınız ve bundan ötürü sorun yaşar hale geldiğinizin açıklamasıdır. Erteleme hastalığı olanlar sonuçlardan ötürü pişmanlık da duyarlar.

Bunun bir çok sebebi olabilir; kendimize karşı olumsuz inançlarımız, mükemmelliyetçi olmak, süreçle ilgili belirsizlikler, istemediğimiz misyonların zaruriliği, yetersiz motivasyon, yetersiz donanım gibi…

Bu sebeplerin hepsinin bir açıklaması var aslında. Lakin tedavi herşeyden evvel, kendimize inanmak ve adım atmakla başlıyor.

Tekrar de ben birkaç teklifte bulunacağım;

Olumsuz inançlarımız bizi bir çok bahiste geri planda kalmaya ve bundan doğacak olumsuz sonuçlara karşılık “zaten çabalamamıştım” kolaycılığına alıştırır. Yani başarısızlık inancı. Dolayısı ile inançlarımızı tahlil edip, olumluya çevireceğiz.

Bir işi, tam manasıyla başlamak ve bitirmek erteleyenler için sıkıntı olduğundan, ufak adımlar ve kısımlar biçiminde ilerleyin.

Tasalarınızı denetim altına alın

Size yardım etmek isteyen beşerlerle iş birliği yapmaya çalışın

Yetersiz hissettiğiniz yanlarınızla ilgili çalışmalar yapın

“Her şeyin en düzgününü yapmak zorunda olmak” fikrinden uzaklaşın

Belirsizlikleri ortadan kaldırıp işe o denli başlayın

Ufak molalar verin

Planladığınız vakit diliminde işi bitiremeyecek olsanız dahi başında durun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu