Sağlık

Toplumsal tasa bozukluğu (sosyal fobi)

Toplumsal fobi etraftaki şahıslar tarafından eleştireleceğini düşünmesinden ötürü bireyin tasa ve dehşet yaşamasıdır. .
Toplumsal ortamda rahat konuşamama, kendisini söz etme eforuna girmeme, toplum önünde yemek yememe, performans gerektiren işlerden kaçınma bazende erkeklerde genel tuvalet kullanırken kaygılanma olarak sıralanabilir. .
Bir iş gerçekleştirirken tasa daima devam eder yemek yerken tıkanma, konuşurken kekeleme, bir işle uğraşırken el titremesi üzere durumlar bireyin toplumsal gaflardan korkması ve endişelenmesi sonucunda ulaşılabilir niyetlerdir. .
İş hayatında bireyin toplumsal telaşından ötürü ilerleme ve ya yükselme gösterememeside bir örnek olabilmektedir. .
Toplumsal hayatına kısıtlayıcı yaklaşımı ve yeni beşerlerle tanışma fikrinden ötürü dert yaşayabilinir. .
Fizikî olarak birtakım belirtiler de gözlemlenebilir; Toplum önünde konuşma yapmak zorunda kalmasından ötürü yüzde kızarma, sesin kısılması, terleme ve titreme üzere semptomlar görülebilinir. .
Yetişkinlerde fizikî olarak gözlemlenirken çocuklarda ise ağlayarak, öfkeyle ve konuşmayı reddetmesi ile gösterebilir. Çocuklar için yalnızca yetişkinlerin olduğu ortamda değil akranlarıylada irtibatını karşılamalıdır. .
Toplumsal fobi çocuklardan yetişkinlik devrine kadar ortaya çıkma mümkünlüğü vardır. .
Toplumsal fobinin genetik alt yapısı vardır. Tıpkı vakitte toplumsal etrafta sunum yaparken yahut makûs bir durum yaşaması sebebiyle de ortaya çıkma durumu kelam konusu olmaktadır. .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu