Sağlık

Toplumsal anksiyete bozukluğu nasıl anlaşılır ?

Toplumsal hayatınızda önemli problemler yaşamanıza neden olan Toplumsal Anksiyete Bozukluğu aslında farkındalık yakaladığınız vakit rahatça uğraş edebileceğiniz durumlar ortasında yer alır. Psikoterapi ile denetim altında tutulabilen ve sistemli bir formda devam eden terapilerle ortadan kaldırılan bu sorun ne yazık ki günlük hayatın gerilimi ile karıştırılabilecek belirtileri ile görmezden gelinebilir. Kişinin toplumsal hayatında önemli problemler ortaya çıkmasına neden olan toplumsal anksiyete bozukluğu, toplumsal fobi olarak da bilinmektedir. Kalabalık ortamlarda konuşamama, beşerlerle irtibat kuramama üzere problemlere neden olan toplumsal anksiyete bozukluğu ilerleyen periyotlarda kişinin içine kapanmasına ve daha şiddetli bir depresyon geçirmesine neden olabilir. Toplumsal fobi şiddetlendiği durumlarda kişi yalnızca toplumsal ortamlara girdiğini hayal ettiğinde bile sıkıntılar yaşar. Konuşma yaptığını iş görüşmesine gittiğini ya da bir formda toplumsallaştığını düşünerek ağır anksiyete yaşayan bireyler, toplumsal fobisi önemli düzeylere ulaşmış bireylerdir.

Toplumsal Fobi Hayatınızı Nasıl Zorlaştırır?

Toplumsal fobi olarak da bilinen toplumsal anksiyete insan hayatını epey berbat etkileyen, ömür kalitesini düşüren, insan bağlarında meseleler ortaya çıkmasına neden olan bir rahatsızlıktır. İş hayatından eğitim hayatına kadar içerisinde insan olan her durumda aksilikler yaşamanıza neden olan toplumsal anksiyetenin kesinlikle psikoterapi üzere prosedürlerle denetim altına alınması ve güzelleştirilmesi gerekir.

Yeni beşerlerle tanışmakta zahmet çekmek, kalabalık ortamlarda kendi söz edememek, telefonla konuşmak, kişinin kendisinden daha yüksek statülerde olan beşerlerle irtibat kuramaması, toplumsal ilgilerden çekinmesi toplumsal fobinin insan hayatına getirdiği zorluklar ortasında yer alır. Bu zorlukları değerlendirdiğimiz vakit yalnızca insan münasebetlerinde sıkıntılar yaşamaya sebep olmadığını rahatlıkla görebiliriz. Kişi kendini söz edemediğinden ya da söz etmeye çalıştığında gerilime girdiğinden ötürü hayatı ile ilgili gelişmelere kapalıdır. Terfi almak, okul değiştirmek ya da gönül alakası kurmak bireyler için bir anda istenmeyen durumlar haline gelir. Bir insanın hayatından olduğunda memnunluk duyduğu durumlar gerçek birer kabusa dönüşebilir. Bu durum hayat standartlarınızı iyileştirmenize ya da hayallerinizi gerçekleştirmenize mani olur.

Toplumsal Anksiyete Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

İnsanların içerisinde bulunduğu toplumsal durumlara verdiği yansılar elbette farklılık gösterebilir. Her insan yeni bir toplumsal ortama girdiği vakit gerilebilir. Hafif kaygı hali toplumsal anksiyete bozukluğu ile bağdaştırılamaz. Kişi şayet bir toplumsal ortama girmeden günler ya da haftalar evvel geriliyorsa bu önemli bir sorun olarak düşünülür. Her insan değerli bir toplantı öncesinde gerilim olurken toplumsal anksiyete bozukluğu olan bireyler haftalar öncesinden bu anın gerilimini yaşamaya başlar. Uyku bozukluğu, çok gerilim, anksiyete hali üzere belirtilerin ortaya çıktığı bu devirde hayat toplumsal fobisi olan bireyler için epeyce zorlaşır.

Mazeretlere sığınmak bu rahatsızlığa sahip olanların en sık başvurduğu prosedürler ortasında yer alır. Bu bireyler bir toplumsal ortama girecekleri vakit hastalandıklarını ya da daha acil bir işleri çıktığını söylemekten kaçınmazlar. Bu davranış modeli bir mühlet sonra alışkanlık haline gelir, kişinin etrafı tarafından fark edilir ve nihayetinde kişi yalnız kalmaya başlar.

Toplumsal Fobi ile Birlikte Gelen Problemler

Toplumsal anksiyete ilerleyen süreçlerinde kişinin farklı ruh halleri içerisinde olmasına neden olur. Kişinin içinde bulunduğu durumu daha da zorlaştıran bu hisler toplumsal anksiyetede psikoterapinin değerini de göstermektedir. Kişi ilerleyen devirlerde zihin okuduğuna inanabilir. Karşısındaki insanın kendisi ile ilgili düşündüklerini bildiğine inanmak bu rahatsızlığın en zorlayıcı noktalarından birisidir. Zihin okumaya benzeri bir formda gelişen geleceği görme, felaket senaryoları yazma, içselleştirme üzere farklı hislere sahip olan toplumsal fobi sahibi şahısların kesinlikle psikoterapi metotlarından faydalanması gerekir. Psikoloji, insanın daha kaliteli bir hayat sürmesini odaklayan bir bilim kolu olarak toplumsal fobi ya da toplumsal anksiyete bozukluğu ile ilgili kapsamlı çalışmalar yapmıştır. Psikoterapi odaklı geliştirilen bu çalışmalar sayesinde kişinin sıkıntılarından uzaklaşması değil meselelerini çözümlemesi sağlanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu