Sağlık

Panik atak ve panik bozukluk hayatınızı karartmasın

Panik atak bir anda ortaya çıkarak insanı güç durumda hatta dehşet halinde bırakan kaygı nöbetlerine ve meşakkatlere verilen isimdir. Panik bozukluk ise panik atakların tekrar etmesi, panik ataklar ortasında geçen vakit atak yaşayacağına dair dert hissetme sürecinde oluşur. Panik atak ve panik bozukluk kişinin farkındalığa sahip olsa bile önüne geçemediği rahatsızlıklar ortasında yer almaktadır. Psikoterapi ve ilaç tedavisi ile denetim altına alınabilen bu rahatsızlık pek çok insanın ömür kalitesini azaltmaktadır.

Panik Atak Oluşumu Hakkında Merak Edilenler

Kişi panik atak başlangıcında daha süratli nefes alıp vermeye başlar. Nefes darlığı ya da boğulma hissi ile birlikte gelen göğüs ağrısı kişinin kalp krizi geçirdiğini ya da öldüğünü düşünmesine neden olabilir. Bu esnada kalp atışları hızlanır, kan basıncı artar. Deriye daha az kan pompalandığı için uyuşma ve karıncalanma hissi ortaya çıkar. Bu hisle birlikte kişi felç geçirdiğini düşünmeye başlayabilir. Kan akışının hızlanması ile birlikte kanda bulunan oksijen oranında da artış meydana gelir. Bu artış beyindeki kan sirkülasyonunu da etkilediğinden ötürü kişi daha tuhaf ve farklı hisseder. Bu his denetim kaybının olacağını düşündürerek daha fazla dehşet oluşmasına neden olur.

İradenin karşı koyamadığı, insanın farkındalığa sahip olsa da önüne geçemediği bir rahatsızlık olan panik bozukluk pek çok farklı nedenden ortaya çıkabilir. Çok gerilim oluşturan tüm durumlar, makus beslenme alışkanlıkları, alerji sıkıntıları ya da antidepresan ilaç kullanımı ile birdenbire bırakılan sakinleştirici tesirli ilaçlar bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Panik Bozukluk Kimlerde Görülür?

Bu rahatsızlık çoklukla 20’li yaşlarda ortaya çıkar. Bayanlarda ortaya çıkma oranı erkeklere oranla iki kat fazladır. Her 100 kişinin 3 ila 4’ü panik bozukluk hastası olabilir. Epeyce yaygın olan bu hastalık farklı fobilerin gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle de hastalar direkt panik bozukluktan şüphelenmedikleri için kendilerini yanlış yönlendirebilirler. Karanlık bir ortamda panik atak geçiren birisi bunun nedeninin karanlık olduğu yanılgısına kapılarak karanlık ortamlardan uzak durarak kendini yeterli hissetmeye çalışır. Lakin hekim denetiminde uygulanan tedaviler ile panik bozukluk ortadan kaldırılabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Panik bozukluk ilaçlarla tedavi edilebilen bir ruhsal rahatsızlıktır. Psikoterapi ile birlikte ilaç kullanımı ile denetim altına alınabilen bu rahatsızlık için kognitif-davranışçı terapiler psikoloji bilim tarafından önerilmektedir. Şahıslar psikoterapi ve ilaç tedavisi ile panik bozukluktan kurtulsalar bile rahatsızlık tekrarlayabilir. Tekrarlamanın olmaması için psikoterapi muhakkak aralıklarla devam ettirilmeli ve kişinin durumu denetim altında tutulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu