Çarşamba, Haziran 19, 2024

Ergen terimi ekseriyetle ömrün ikinci on yılını kapsar ve sonları yaşla çizilen üç basamaktan oluşur: Erken ergenlik (10-13 yaşları), orta ergenlik ( 14-17 yaşları) ve geç ergenlik ( 18-20 yaşları). Ergenlik periyodunun her kademesi içinde, kişisel farklılıklar ve cinsiyet farklılıkları görülmekle birlikte, her etapta, bir toplumda ya da ortamda neyin olağan ve kabul edilebilir olduğu konusunda kimi bilgiler taşır.

Ergenlik devri sırasında meydana gelen gelişimsel değişimler, yaygınlar ve gencin işlevlerinin neredeyse her alanında tesirlidir. Çocukluktan diğer, ömrün hiçbir öbür kademesinde bu kadar süratli değişimler meydana gelmez. Bunlar; görünüşü, davranışları, ruh halini, diğerleriyle bağlantıları ve risk almayı etkileyen pubertal değişimlerle başlar.

Pubertal Değişimler

Puberte: süratli büyüme, kilo alımı, beden biçiminde değişimler, üreme organlarının olgunlaşması, erkeklerde yüzde ve bedende kıllanma, kızlarda göğüs gelişimi üzere ikincil cinsiyet karakteristiklerinin gelişimi ile birlikte gencin görünüşünde, bariz değişimlere yol açar. Bu değişimler, çoğunlukla görülür ve dışsaldır.

Bilişsel Değişimler

Bilişsel işlevdeki yaygın değişimler, ergenlerin, soyutlamalarla baş etmelerine müsaade verir; geleceği planlamak; daha evvel sorgulanmayan tavırları, davranışları ve kıymetleri soyutlamak ve kendilerini kendi fikirlerinin objesi olarak almak.

Kimlik Oluşturma

Kimlik hissi; dengeli ve manalı kişiselliğin tam karmaşıklığını fark ederek, yetenekler ve potansiyelle dengeli olmalıdır. Ergenler ekseriyetle, ebeveynleri üzere düzgün niyetli insanları, hasımları olarak belirlediklerini ileri sürer. Bu yüzden gençler sert bir tavır izler ve ebeveynlerinin istediklerini yapmayı reddederler.

Yeni Akran ve Davranış Ortamları

Ergenler, kendi kimliklerini keşfetmek için akran kümelerini kullandıklarından ve akran kümesi tıpkı cins gençlerin yanı sıra karşı cinside içeren bir kompozisyona hakikat değişeceğinden arkadaşlarla bağlar, yeni zorluklar getirir.

Cinsellik Baş Etmek

Cinsellik, bu sırada, erotik düşlerde, karşı cinsin çekiminde, mastürbasyonda ve erkek çocuklar için gece boşalmalarında ortaya çıkar. Bu misyonu zorlaştıran toplumumuzda ebeveynlerin; cinselliğin ruhsal yanları konusunda açık ve rahat halde irtibat kurmalarının seçkin görülmesi ve ekseriyetle, bu bilginin, pornografik mecmualar ve tıpkı cins akranlarla yapılan soyunma odası muhabbetleri üzere emniyetli olmayan kaynaklardan derlenmesine müsaade verilmesi gerçeğidir.

Aile Bağlarının Tekrar Müzakere Edilmesi

Ergen gelişimi, gençlerin aileleriyle alakalarının otonomiye hakikat yeni adımları da kapsayarak yine şekillenmesini gerektirir. Bu sürecin en açık göstergesi, gençlerin, sık sık yatak odalarının kapısını kapatarak hatta kilitleyerek tabir ettikleri daha fazla mahremiyet gereksinimleridir.

Tags: , ,

0 Comments

Leave a Comment