Sağlık

Çocukların lisanı; oyun

“Doğru ömrün bilinçsiz provalarıdır oyunlar. “

Adorno/ Minima Moralia

Oyun, insan varolduğundan beri her vakit vardı; çocuk varsa kesinlikle orada oyun da vardır. Oyun çocukların olduğu her yerde üniversal bir lisandır. Hangi ülkeye giderseniz gidin oyun çocukların işi olarak karşınıza çıkacaktır. Oyun çocuk için hayat demek ve çocuğun en doğal hakkıdır. Oyun ve oyuncaklar yalnızca keyif ve memnunluk vermez birebir vakitte hayatı öğreten eğitsel bedelleri de öğretir.

Oyunun her vakit iki istikameti vurgulanır; Eğlendiren ve eğiten iki değerli ucu vardır.Yani çocuk oyunla öğrenir,oyunla istanbul escort keşfeder tıpkı vakitte keyif verici bir iştir. “Çocukların oyun oynamaları doğal bir iştir.”

“Öğrenme ve keşfetme duygusu çocukla birlikte dünyaya gelir.”Bu yolla beşerlerle etkileşim halinde olurlar. Yeni bilgiler edinmek, araştırmak, keşfetmek ve yine düzenleyip yapılandırmak lakin oyunla elde edebileceği özelliklerdir. Çocukları motor, lisan ve bilişsel, toplumsal, mekânsal marifetler açısından desteklemekle bir arada oyunun pek çok alana da faydası vardır. Lisan öğrenme, özgüveni artırma, ömürle başa çıkma marifetlerini öğrenme, yetişkin ömrüne ilişkin rolleri pekiştirme üzere özellikler kazanırlar.

HABA’ ya nazaran de oyun değerlidir. Zira;

1. Oynayan kişi yalnız değildir.

2. Oynayan kişi kendine güvenir.

3. Oynayan kişi konuşur.

4. Oynayan kişi, oburlarının söylediklerini dinler.

5. Oynayan kişi olayları algılar.

6. Oynayan kişi değişik roller üstlenir.

7. Oynayan kişi sabırlı olmayı öğrenir.

Froebel’ e nazaran de paha verilmesi gereken bir aksiyon olduğu ve oyunun çocuğun daha sonraki hayatına yaptığı bir yatırım olduğunu vurgulamaktadır. Yani oyunla gelecek hayatın tohumları atılmaktadır. Piaget ise oyunu ömürlerine bir mana atfetme ve yaşama daha uyumlu hale getirme çalışması olarak görmektedir. Oyun, topluma uyumlanma hareketidir.

Çocukların paha verdiği oyunu yetişkinler ne kadar önemsiyorlar? Çocukların oyunlarına hürmet duyan ve oyun oynamaları için ortam hazırlayan yetişkinler birebir vakitte onların öğrenmelerine yardımcı oluyorlar demektir. Yetişkinlerin öğrenme işine bedel vermeleri manasına gelir. Çocuk oyunla ne öğrenir? Araştırma yapmak, müşahede yapmak, vakti yönetmek, sorun çözmek, sorumluluk almak, alaka kurmak, yaratıcı olmak, tecrübe kazanmak üzere altın bedelinde nitelikler kişiliğini ve ahlakını süsler.

Sonuç olarak; oyun oynayan çocuklara müdahale etmeden sürecini tamamlamasına yardımcı olmak, onlara fırsat vermek ve gelişmelerindeki en büyük yardımcı olan sevgi ile birlikte oyun aksiyonunu aile ortamında gerçekleştirmek, çocukların hayatı anlamlandırmalarına ve jenerasyonların de nitelikli gelişmesine yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu