Sağlık

Çocuklar ve tırnak yeme alışkanlıkları

Çocuk bakmanın güç ve eğlenceli kısımlar mevcutken, zorlayıcı olduğu durumlarda bile ihmal etme mümkünlüğü olmaksızın sorumluluk gerektiren bir istikameti vardır. Bakım veren kişinin çocuğun karnını doyurması, pak olmasını sağlaması ve sıhhatiyle ilgili kuşkulu durumlarda müdahale etmesi ve/veya ettirmesi beklenir.

Tırnak yeme davranışı evvelden ele aldığım duygusal ihmalin sonuçlarındandır. Çocuk, sevgi ve ilgi ister ve eksikliğini yaşadığı durumlarda nasıl baş edeceğini bilemez.Bu eksikliğin yarattığı tasayı azaltmak ismine kimi davranış sorunları ve davranışsal tekrarlar gözlemlenebilir.

Çocuk bakmanın güç ve eğlenceli kısımlar mevcutken, zorlayıcı olduğu durumlarda bile ihmal etme mümkünlüğü olmaksızın sorumluluk gerektiren bir istikameti vardır. Bakım veren kişinin çocuğun karnını doyurması, pak olmasını sağlaması ve sıhhatiyle ilgili kuşkulu durumlarda müdahale etmesi ve/veya ettirmesi beklenir.

Pekala, çocuğa yalnızca bunların yapılması kâfi midir? – Hayır

Çocuk bütün sıraladığımız şeylerin dışında ilgi ve sevgi beklemektedir. Duygusal açıdan doyum sağlayamayan çocuk kendisini yetersiz ve kıymetsiz hissedebilir. Duygusal manada meseleler yaşayan çocuk ise baş edebilmek arayışa girer. Bu belirtiler yahut yardım zili de diyebiliriz, bir çok halde ortaya çıkabilir. “Tırnak yeme” davranışı ise bunlardan biridir. Yalnızca çocuklarda değil etrafımıza baktığımızda yetişkinlerde de görülebilmektedir.

Çocuklarda tetikleyici durumlar nelerdir?

Huzursuz konut ortamı

Ebeveynlerin boşanması

Beklenilen ilgi ve sevgiye ulaşamama

Sevilen kişinin kaybı yahut hastalanması

Okul vs. ortamlardaki arkadaşlarıyla meşakkatler yaşama “akran zorbalığı vs.”

Yakın arkadaşının yahut aile bireylerinin tırnak yeme davranışı taklit etme

Üstteki hususların birçoklarında gördüğümüz üzere duygusal temele dayanan davranışın çıkış noktası korkudur.

Erkek çocuklarına oranla kız çocuklarındaki tırnak yeme davranışı daha fazladır.

Tırnak yeme davranışa ek olarak gözlemlenebilecek durumlar ise; ağzına dışarıdan objeler sokması, diş sıkma yahut gıcırdatma, parmak yahut farklı objeleri emme davranışlarıdır.

Tırnak yeme davranışı nasıl sonlandırılır?

Temelinde telaş barındıran ve besleyen hareketleri sonlandırırken yapmamız gereken birinci atak korkuyu uzaklaştırmak olacaktır.

Çocuğun baş etmekte zorlandığı durumları bulmak ismine gözlemlemek değerli yer tutmaktadır. Aslında huzursuz ve korkulu olan çocuğa ceza ve tehditkar yaklaşım bir sonuca ulaştırmaz tersine bu reaksiyonlar olumsuz davranışın artışında katkıda bulunmaktadır.

Omurundaki zorlandığı kısımları düzeltme ismine adımlar atılabilir. Yapan ve inanç veren yaklaşımla çoçuğun ellerine olan ilgisini öbür alanlara kaydırmak faydalı olacaktır. Ellerle öteki bir şeyle uğraşmak ve üretmek çocuğun korkusuna ve tırnak yeme davranışına yeterli gelecektir. Örnek olarak fotoğraf yapılabilir, enstrüman çalınabilir. Tıpkı vakitte ailenin bir ortada olarak kurabiye yapmak üzere aktiviteleri çocuğun hem itimat, ilgi muhtaçlığını karşılar hemde tırnak yeme davranışı azaltır. Bu tekliflerin dışında çocuğa yapan bir tavırla tırnak bakımının kıymeti ve bakımı hakkında bilgiler aktarılırsa yararlı olacaktır.

Yetişkinlerdeki tırnak yeme davranışını farklı bir başlıkta ele alacağım. Biliyorum ki , bu davranış çocuklarda fazla olduğu kadar yetişkinlerde de yüksek seviyede gözlemlemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu