Sağlık

Çene idmanları

Çene Antrenmanları, Bedenimizde nasıl çalıştığını hiç fark etmediğimiz yerlerden birisi olan, çeneniz çok çalışan eklem bölgelerinden birisidir. Yaşınız ilerlemeye başlayınca kendimizde de, yavaş yavaş bütün bedende olduğu üzere sarkmalar meydana gelmektedir. Çenedeki bu sarkmaları en aza indirebilmek için, çene idmanları yapmak bize çok fazla sağlayacaktır.

Çene antrenmanları ile yalnızca sarkmaları değil, öbür taraftan hiç farkında olmadığımız, birtakım ağzı ağrıları da engellemiş olacaksınız. Araştırmalara nazaran her 100 kişinin, 20’sinde çene ağrıları çektiği görülmektedir. Vakitle ihmal edilen çene ağrıları, tedavisi güç olan hastalıklara ve bozukluklara yol açarak, konuşma formunuzu de değiştirmektedir. Makalemizde meskende yapabileceğiniz, çok kolay çene idmanları ile hem sarkmaları engellemiş, hem de çene bozukluklarına yeterli gelecek yeni siteler hareketleri de yapmış olacaksınız.

Konutta yapılan çene antrenmanları:

Pratik çene idmanı, en kolay çene antrenmanlarından birisi olan bu cinste, kulak göğüslerinden başlayıp, aşağı yani kendimize yanlışsız parmak uçlarımız ile hafif bir formda çimdikleme hareketlerini yaparak, bu antrenmanı yapıyoruz. Bu hareket sırasında, boyun kaslarınızı gergin tutarak, parmaklarımızda uyguladığımız direnci hissetmeye çalışın. Baş parmaklarımızda çenenizin tam altına getirerek, tutup kulak göğsünden başlayıp, aşağı hakikat inerken kaslarımızın gerginliğini hissedeceksiniz. Bu antrenmanı 12 tekrar ederek uygulayın.
Çene masajı idmanı, biraz daha farklı olan, bu idmanda boynumuzun ve çene kısmımızı çimdikleme hareketi yerine, masaj yaparak, antrenmanı uygulayın. Tekrar tıpkı halde, çene kaslarımızın hissederek, kulak göğsü den itibaren çeneye yanlışsız masaj yaparak, bu idmanı ile kaslarımızın daha çok çalıştığını hissedeceksiniz. Tekrar bu antrenmanı ile parmaklarımızı üste hakikat iterken, siz de aşağı gerçek itip, karşı direnç sağlayın ve bu biçimde kaslarımızın daha çok çalıştığını hissedeceksiniz. Bu antrenmanı de 10 defa tekrar sayısı ile yapın.
Çene şekillendirici idman, bu idmanı ile ellerimizi hafif bir biçimde kıvırıp, yarım yumruk biçimine getiriyoruz? Daha sonra küçük parmaklarımızı, uzunluğunuzun tam orta yerinde gelecek halde kendinize yerleştirip ve çenemizin karşı direnç yaparak, hareketini bu halde çene ve boyun kaslarınızı 10 tekrar sayısı uygulayın. Daha sonra hafif masaj kısmına geçiyoruz. Birkaç kere daha tekrarlayın, kaslarımızın çalıştığınızı hissedeceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu