Sağlık

Acı anılardan kurtulmak mümkün mü? -emdr terapisi-

Yıllar evvel yaşanmış olmasına karşın peşinizi bırakmayan, aklınızdan çıkmayan, hayallerinizde dahi var olmaya devam eden, ne yapsanız da kurtulamadığınız size acı vermeyi sürdüren anılarınız var mı? Pekala, sizce bu acı anılardan kurtulmak mümkün mü?

EVET MÜMKÜN!

Yaşadığınız bir trafik kazası sonrası oluşan ruhsal travmayı yıllar geçse de üzerinizden atamamış, direksiyonun başına her oturduğunuzda tıpkı o kazada olduğu üzere birebir endişeyi, kalp çarpıntısını, tedirginliği bugün hala yaşıyor olabilirsiniz. Sevgiliniz sizi terk etmiş, bağlantınız bitmiş ve siz yeni bir bağlantıya başlamak konusunda her seferinde tıpkı endişeyi yaşıyor, terkedileceğim, sevilmeyeceğim fikrini aklınızdan atamıyor olabilirsiniz. Çocukluğunuzda şanssız olaylar yaşamış ve bunun tesirleri yetişkin olmanıza karşın hala sürüyor olabilir. İşte bu durumların hepsi aslında yaşadığınız olayın üzerinizde bir travma tesiri yarattığını göstermektedir. Yaşadığınız olaylar ile birlikte, bu olaylardan ne kadar etkilendiğiniz de kıymet arz etmektedir. Yaşanılan her badire verici olay ‘psikolojik travma’ olarak isimlendirilemez. Örneğin geçirdiği bir trafik kazasında vefatla burun buruna gelmiş olan biri, olay anını yanlışsız bir halde ‘işlemleyerek’ travmatize tesirden sıyrılmış olabilirken çocukluğunda en sevdiği oyuncak ayısını kaybeden bir diğeri bu olayın travmatik tesirlerini hayatı boyunca taşıyabilir.

Travmalar kişinin yaşadığı dünyaya ve kendisine karşı olan olumlu inançlarının yıkılmasına neden olur ve maalesef ki ruhsal travmaların tesirleri vaktin akışı içerisinde resen geçip gitmezler. Velhasıl vakit, ruhsal travmaların ilacı değildir. Pekala, tahlil nedir?

Ruhsal travmaların tedavisinde kullanılması uygun olan ve EMDR olarak bilinen, açılımı Göz Hareketleri İle Duyarsızlaştırma ve Tekrar Sürece olan terapi çeşidi, günümüzde tesirli ve süratli tahlile ulaşmayı sağlayan bir terapi tipidir. Pekala, nasıl işe yaramaktadır bu EMDR Terapisi?

Travmatik bir olay yaşadığınızda beyniniz bu olaya mana veremediği, muhakkak bir formda olumlu-olumsuz bir olay olarak sınıflandıramadığı için olayı adeta bir kutuya koyarak olmaması gereken bir yerde koruma etmeye başlar. Bu kutu ve içerisindekiler ne kadar uzun mühlet işlemleme dediğimiz beynin yaşanan olayı sindirme evresinden geçemezse kişi yaşanan bu travmatik olayın tesirinde o kadar uzun mühlet kalmaya devam eder. Az evvel verdiğimiz örnekte de olduğu üzere olay yıllar evvel yaşanmış olsa dahi kişi olayı hatırlatan her durumda olayı adeta az evvel yaşamışçasına tıpkı niyetlere, birebir olumsuz inançlara, birebir bedensel yansılara ve hislere sahip olarak ömrünü devam ettirmeye çalışır.Bir öbür örnekle bu durumu açıklayayım. Çocukluğunda beyaz bir köpek tarafından geçtiği orta sokakta ısırılan birey için bu durum travmatik bir olaysa kişi bu olayın yaşandığı sıradaki her durum için bir tetiklenme geliştirecektir. Yani olayın akabinde yıllar geçse dahi kişi orta sokaklara girmekten kaçınacak, köpeğin ısırılması sırasında rastgele bir koku aldıysa bu kokuya karşı yeniden bir tetiklenme geliştirecek, olay sırasında duyduğu bir ses varsa bu sesi her duyduğunda tıpkı olayı tekrar tekrar yaşayacaktır ve bu durum kişinin hayatını kıymetli ölçüde kısıtlayacaktır.İşte EMDR terapisi kişinin hayatını bu derece olumsuz etkileyen çeşitli travmatik olayları dikkate alarak ve göz hareketlerini de kullanarak travmatik olayın kişi için duyarsızlaştırılmasını yani rahatsızlık verme durumunu ortadan kaldırmayı ve travmatik olayın yerine olumlu bir inancın konulmasını hedefler. Bunu yaparken kişinin şuuru büsbütün yerindedir ve bu süreç süratli bir biçimde ilerlemektedir.

Pekala rastgele bir travmatik duruma maruz kalmadığını düşünen yahut hatırlamayanlar için durum nedir? Yapılan pek çok araştırma bilhassa çocukluk çağında yaşanan yahut ziyadesiyle travmatik olan olayların beyin tarafından bastırıma yolu ile reddedildiğini ve şahısların bu anıları hatırlamadığını göstermektedir. Bireyler bu anılarını hatırlamasalar dahi bu travmaların bireye verdiği mümkün yan tesirler kendilerini tekrar de göstermeye devam edecektir. Bu durumlarda yeniden EMDR terapisi ile bu anıların farklı ruhsal tekniklerle ortaya çıkarılması ve tek tek hedeflenerek çalışılması amaçlanır.

Yapılan pek çok bilimsel çalışma EMDR terapisinin; depresyon, panik bozukluk (panik ataklar), takıntılar, fobiler, dert bozuklukları, imtihan telaşı, çoklu travmalar, özgüven meseleleri, yeme bozuklukları, ihmal ve istismar, yas ve travma sonrası gerilim bozukluğu üzere durumların tahlili sürecinde çocuklarda ve yetişkinlerde süratli bir biçimde tesirli olduğunu, kişinin hayatını yıllardır olumsuz olarak etkilemekte olan sorunları ortadan kaldırdığını göstermektedir.

Hayatınızı yıllardır kontrolü altına almış olan acı anılarınızdan EMDR Terapisi eğitimi olan bir profesyonelden dayanak alarak kurtulabilirsiniz.

Sıhhatle kalın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu