Sağlık

Pratik diş beyazlatma tavsiyeleri

Diş Beyazlatma, herkese birebir halde ahenk gösteren bir operasyon değildir. Bazıları lise arkadaşlarıyla yapacağı bir buluşmada en âlâ halde görünmek ister, kiminin ise son dakikada beliren buluşmalarda hoş ve parlak gülüş elde etmek için 24 saatten az vakti vardır.

Sahip olduğumuz vakit aralığına göredişlerini beyazlatmak için en uygun sonucu veren sistemler mevcuttur. 5 dakika, 7 gün yahut 1 ayınız olabilir.

5 DAKİKANIZ VARSA
Dudaklarınıza ruj sürün. Dudaklarınızın rengi, dişlerimizin daha beyaz kontrastta görünmesini sağlar. Şayet dişleriniz sarı görünüyorsa; kiraz yahut çiklet pembesi renkleri tercih etmelisiniz. Bu renklerin içerdiği mavi alt tonlar dişlerinizdeki beyazlığı açığa çıkaracaktır. Dişleriniz grimsi görünüyorsa bakır yahut bronz tonlarını deneyin; bu renkler gri dişlerdeki beyazlığı ortaya çıkarır.
Diş Doktorunuzla görüşün. Diş paklığı sırasında doktor dişleriniz üzerinde doğal yollarla oluşan bir sinema katmanını temizler ve biriken plak varsa bunlar da çıkar. Temizlendikten sonra dişler daha pak, parlak görünür ve ışığı farklı yansıtır.
Hastalarım evlenirken, küçük bir evlilik ikramı olarak onları düğünden bir gün evvel çağırıyor, dişlerini temizliyor ve süratli bir cila yapıyorum. Bu sayede fotoğraflar için daha parlak gülüşlere sahip oluyorlar. Bu değerli etkinliklerden bir gün evvel yapabileceğiniz bir şey. Endişelenmeyin, diş temizleme süreci büsbütün doğal bir süreçtir.
Sabah kahvesinden sonra su ile çalkalamak. Kahve ve çay dişlerdeki renklenmenin çok büyük sebepleridir ve su ile ağız çalkalayarak bu renklenme minimuma indirilebilir. Daha da tesirlisi; çantanızda her vakit diş fırçası ve diş ipi taşımaktır. Böylelikle her kahveden yahut çaydan ortalama 30 dakika sonra dişlerinizi fırçalayıp orta yüz paklığı yapabilirsiniz. Aksi takdirde kahvenin içindeki partiküller bir sonraki yemeğe kadar biofilme yapışır ve diş yüzeyinde renklenmeye sebep olur, ayrıyeten dentin içerisine de penetre olabilir.

7 GÜNÜNÜZ VARSA
Ofis tipi beyazlatma için doktorunuzla görüşün.Bu beyazlatma haftada bir kaç sefer ortalama bir saatlik seanslarla sağlanır. Doktorunuz dişlerinize %35’lik Karbamid Peroksit jeli 30 – 45 dakika mühletle uygular. Bu uygulama dişlerinizin parlaklığında gözle görülebilir bir artışa neden olur. Bu beyazlatma size 1 hafta içerisinde çok daha parlak ve hoş bir gülüş verir.
Elektrikli bir diş fırçası edinin. Elektrikli diş fırçasının sürtünme hareketi, renklenmeleri ortadan kaldırmakta ve dişlerin parlaklığını sağlamada çok efektif bir yardım sağlamaktadır. Fırçanın salınım yapan başlığını tutarak 2-3 dakika boyunca dişlerinizi fırçalayın. Bunu desteklemek için de diş beyazlatıcı bir macun kullanın bu bahiste marka dayanağı için diş doktorunuza danışabilirsiniz.
Bu fırçayı kullandığınız takdirde 1 hafta içinde dişlerinizin parlaklığındaki değişimi fark edeceksiniz.
Beyazlatma çubukları kullanın. Beyazlatma çubukları, dişlerinin hali şimdi bozulmaya uğramamış, yapısal bütünlüğü korunan gençlerde çok âlâ sonuçlar vermektedir. Lakin beyazlatma çubuklarının dişeti ile temas etmemesine dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde dişeti dokusu ile tepki yaratır. Bu sebepten ben herkese tavsiye etmiyorum.

1 AYINIZ VARSA
Diş Doktorunuza ofis tipi diş beyazlatma ile birlikte konutta de uygulayabileceğiniz mesken tipi diş beyazlatma sistemi için özel beyazlatma plakları edinin. Bu metot inançlı ve en efektif metottur. Dişlerinize uyumlu ve yıllarca kullanabileceğiniz bir plağa sahip olursunuz.
Doktorunuz tarafından yukarda bahsettiğim ofis tipi diş beyazlatmadan sonra size verdiği plaklara%10 – 15’lik Karbamid Peroksit plak içerisine diş beyazlatma jeli uygulanır ve günde 1-2 saat kullanmanız gerekir. Kimi hastalar sonucu günler içerisinde görürken kimi hastada bu mühlet 2-3 haftayı bulabilir.
Dişler yaşla birlikte sararma gösterir. Bu sebepten beyazlatma plakları ofis tipi diş beyazlatmayı destekleyici, kullanışlı ve fonksiyonel sistemdir. Tıpkı vakitte inançlı metottur. Beyazlatma jelinin ağız mukozasıyla teması daha sonludur ancak yeniden de kullanıcının jeli çok fazla uygulamaması ve tercihen yatarken takarak uyumaması gerekir.
Kozmetik süreçlere başvurun. Bu son deva olmalıdır. Lamina Venerler (Yaprak Porselenler) ile kusursuz biçime ve renge, doğallığa sahip dişler elde edebilirsiniz. Lamina venerler ince porselen yapılıp dişe yapıştırılan restorasyonlardır. Birden fazla ünlü kişi porselen laminalar sayesinde kusursuz gülüşe sahiptir.
Lakin porselen kaplamalar maliyetlidir ve ortalama 15 senede bir değiştirilmesi gerekmektedir. Bu seçeneğe çok süratli geçmemek gerekir. Yepyeni diş dokusu sürekli daha sağlıklıdır, bugünkü teknoloji ile dişleri aşındırmadan ya da asgarî aşındırma ile uygulanabilen usulde venerlerin tercih edilmesini öneririm www.onurozturk.com

HAYATINIZIN KALANI BOYUNCA GÜLÜŞÜNÜZÜ KORUYUN
Kendinize katı, kalıcı ağız hijyeni alışkanlıkları edinin. Çoklukla 4 hafta alışkanlık edinmek için kâfi bir müddettir.
Şayet dişlerinizi 5 haftadan kısa müddette daha parlak hale getirmek istiyorsanız fırçalama ve ip kullanma alışkanlıkları edinmeniz gerekir. Diş fırçalama, ip kullanımı ve nizamlı diş doktoruna görünmek ile bakteri gelişimi maniler ve dişlerinizin beyaz kalmasını sağlarsınız.
Ucuzu aramayın. Harcadığınız eforun ve paranın karşılığını alacağınızdan emin olun. Hoş bir gülüşe sahip olmak her şeye bedel.

Diş tabibi Onur Öztürk

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu