Sağlık

İmplant protez nedir?

Hareketli protezleri sabitlemek hedefiyle kullanılan uygulamaya ve materyale implant protez denir. İmplantın söz manası yapay diş köküdür. Çene kemiğine yerleştirilen vida biçimindeki diş kökleri üzerine yapay dişlerin yerleştirilmesiyle oluşturulur.

İmplant protezleri ile başka protez uygulamaları ortasındaki farklar hayli fazladır. Başka protez uygulamalarında komşu dişlerden ve diş etlerinden takviye alınması gerekirken implant protezlerde bu türlü bir uygulamaya muhtaçlık duyulmaz. Öbür protez diş uygulamaları, komşu dişlerde hasara yol açabilmektedir.

Köprü protezler, kısmi ya da tam protezler dediğimiz öbür protez uygulamalarında diğer problemler da yaşanabilmektedir. İmplant dişler, protez dişlere kıyasla çok daha kullanışlıdırlar. Hareketli protezlerin altarında kimi vakit yemek artıkları birikebildiğinden, temizliklerini ve hijyenlerini sağlamak çok daha zordur. İmplant dişimizin paklığını ise tıpkı doğal dişlerimiz üzere en yanlışsız halde fırçalayarak kolaylıkla sağlayabiliriz.

Rastgele bir sebepten bütün dişlerini kaybetmiş olan hastalarda da implant protez yapılabilir. Tek tek implant diş yapmak yerine, toplu bir formda, köprü implant dediğimiz köprü protezler ile hastanın dişsizlik sorununa kalıcı olarak çözülmüş olur. Hasta kâfi kemik yapısına sahip ise hiçbir formda takma çıkarmaya gerek kalmadan kalıcı implant protez dişlerine kavuşabilir.

Diş implantı, uzman bir tabip tarafından lokal anestezi altında yapılan, kolay bir cerrahi operasyonla gerçekleştirilir. İmplantın yerleştirileceği yuva açıldıktan sonra implant bu yuvaya yerleştirilir.

Çene kemiğine yerleştirilen implantın kemikle bütünleşmesi için muhakkak bir vakit geçmesi gerekmektedir. Bu vakit dilimi içerisinde gerekli görülürse hastaya süreksiz bir protez uygulanabilir. Hasta, yerleştirilen implanta fazla yüklenmeden olağan beslenmesini sürdürebilir. Düzgünleşme süreci içerisinde, implantı uygulayan tabip belli aralıklarla hastayı denetime çağırır ve gerek görürse tekrar röntgen isteyebilir.

Yerleştirilen implant, çene kemiğiyle gereğince kaynaştıktan sonra, implantın üzerine protezin yerleştirilmesi basamağına geçilir. Tedaviye en uygun protez için gerekli ölçüler alındıktan sonra protez implantın üzerine yerleştirilir. Protez kimi vakit tek bir kron, kimi vakitse köprü ya da tam protez biçiminde olabilir.

Velhasıl kaybedilmiş bir dişin yerini doldurmanın en sağlıklı ve başarılı yollarından biri olarak kabul edilen implant protezler, klasik protez uygulamalarına kıyasla birçok avantaja sahiptir.

Sağlıklı günler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu