Sağlık

Diz kireçlenmesinde yeni umut prp

Diz Kireçlenmesinde Doğal Tedavi, PRP enjeksiyonu.

PRP tedavisi nedir ?

PRP İngilizce “Platelet Rich Plasma” sözünün baş harflerinden türetilmiş olup, trombositten güçlü plazma manasına gelmektedir. PRP tedavisi bilhassa son birkaç yılda giderek artan bir halde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış yeni bir formüldür. Başlangıçta daha çok kozmetik ve anti-aging hedefli kullanılmış olsada son devirlerde bilhassa kas iskelet sistemi hastalıklarında sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Bu prosedürde ilaç hastanın kendi kanından hazırlanmaktadır. Yani doğal bir tedavi sistemidir.

PRP tedavisi bir tıp süreksiz baskılama tedavisi olmayıp direk olarak hastalığı tedavi etmeye yönelik bir tedavidir.

PRP nasıl elde edilir ?

Hastadan damar yolu ile yaklaşık 50 cc kadar kan bu iş için özel olarak hazırlanmış pıhtılaşma önleyici ilaç ihtiva eden tüplere alınır. Alınan kan tüp ile özel santrifüj sürecinden geçirilir. Bu süreç yaklaşık 20 -30 dakika sürer. Santrifüj sürecinden sonra kanın trombosit dışındaki hücreleri tüpün tabanına çöker. Üzerinde trombositten güçlü sarı renkli bir plazma sıvısı kalır .Bu üstte kalan sıvının taban kısmında trombositlerin daha da ağır olduğu yaklaşık 2 cc lik bir kısım vardır. Özel sistem sayesinde her milimetre küpünde yaklaşık 1-2 milyon trombosit hücresi olan plazma enjeksiyonun uygulanacağı enjektöre çekilir. Son olarak enjeksiyon yapılmadan evvel bu plazmaya trombositleri aktive edecek ilaç (özel aktivatörler) eklenir. PRP artık hazırdır ve bu kademeden sonra bekletilmeden uygun teknikle istenilen bölgeye uygulanır.

Bedende PRP nasıl tesir eder ?

Trombosit temelde kanın pıhtılaşmayı sağlayan elemanı olup içerisinde büyüme faktörü (Growth Factor) ve kimi doğal gözetici hususlar içerir. PRP sistemi ile trombositten varlıklı plazma elde edilir ve eklenen ilaçla trombositler aktive edilir. Böylelikle trombositlerin içerdikleri büyüme faktörlerinin açığa çıkması sağlanır. Trombositten zenginleştirilmiş plazma sıvısı doğal bir ilaç üzere tesir gösterir. Yaralanmanın ve zedelenmenin olduğu tendon kıkırdak üzere yapıların hücrelerini uyararak o bölgedeki güzelleşmeyi hızlandırırlar. PRP ‘nin bilhassa diz kireçlenmelerinde görülen kıkırdak zedelenmeleri ve aşınmaları üzerine düzgünleştirici tesiri gösterilmiştir. Bu üzere durumlarda PRP yavaş ortaya çıkan ancak kalıcı tedavi sağlayabilmektedir.

PRP nasıl uygulanır ?

Tedavi edilecek bölgeye nazaran 2-4 ml kadar, bir defa yada muhakkak aralıklarla 2-3 sefer enjeksiyon sistemi ile uygulanır. Diz kireçlenmelerinde diz eklemi içine birer ay ortayla üç kere uygulanır. Tenisçi dirseği, aşil tendiniti, omuz tendon yırtılmaları üzere durumlarda ise genelde birer ay ortayla 2 enjeksiyon uygulanmaktadır. .

PRP hangi hastalıklarda kullanılır ?

Diz kireçlenmeleri

Dizde kıkırdak hasarlanmaları

Erken yaşta ortaya çıkan kıkırdak aşınmaları

Tenisçi dirseği, golfçü dirseği

Omuz tendon romatizmaları ve yırtıkları

Aşil tendiniti

Atletlerde tendinitler

PRP tedavisinin düzgünleştirici tesiri ne vakit başlar ?

Enjeksiyondan sonra birkaç hafta içinde tedricen başlar ve düzgünleşme süreci 3 ay ile 12 ay ortasında devam eder. Bu nedenle PRP enjeksiyonları sonrası kortizon enjeksiyonlarında olduğu üzere süratli bir ağrı azalması olmaz. Ağrı yavaş yavaş azalır ve aylar içinde geçer. Bununla birlikte kortizon uygulamasında nerdeyse her 3 hastanın ikisinde gördüğümüz şikayetlerin tekralaması, PRP tedavisi sonrası pek gözlenen bir durum değildir.

PRP uygulamasının yan tesirleri var mıdır?

PRP sisteminin yan tesiri yoktur. Sırf yapıldığı bölgede süreksiz bir ağrı ve şişme yapabilir. Bu tesir 1-2 gün içinde tabiatıyla geçer ve rastgele bir ziyanı yoktur. Bu durumda buz uygulama ve kolay ağrı kesiciler kullanılabilir.

PRP tedavisi ile ilgili araştırma sonuçları genelde olumlu gelmekte ve yeni uygulama alanları bulmaktadır. Bu doğal tedavi prosedürü ile ilgili bilgiler şimdi az olsa da sonuçlar umut vaat etmektedir. Biz de kendi kliniğimizde diz kireçlenmesi nedeniyle PRP uyguladığımız hastalarda son derece yeterli sonuçlar almaktayız. Bu sonuçlar PRP tedavisinin, yaşlanan toplum ile birlikte çağımızın en değerli sıhhat problemlerinden biri haline gelen diz kireçlenmelerinin tedavisinde klasik yollara güçlü bir alternatif olduğunu göstermektedir.

Sağlıcakla kalın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu