Sağlık

Dişleri beyazlatmadan daha beyaz göstermenin teknikler

DİŞLERİ BEYAZLATMADAN DAHA BEYAZ GÖSTERMENİN PROSEDÜRLERİ

Dişlerinizin daha beyaz olması için bugün çağdaş diş hekimliğinin sunduğu en hoş avantajlardan bir tanesi çok süratli bir halde diş beyazlatma (bleaching) sürecinin yapılabilmesidir ama dişlerinizin daha beyaz görünmesi için her vakit diş beyazlatma yaptırmanız gerekmez. Kontrastla oynayarak, renklenmeyi minimuma indirerek; sağlam ve kalıcı ağız hijyeni alışkanlıkları edinerek, beyazlatılmış ya da rengini kaybetmiş dişlerinizin daha beyaz görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun en kolay 4 yolu:

RUJUNUZUN RENGİNİ HAKİKAT SEÇİN
Rujunuzun rengi dişlerinizin daha beyaz tonda görünmesini sağlayabilir. Şayet dişleriniz sarı görünüyorsa kiraz yahut çiklet pembesi üzere renkleri tercih etmelisiniz. Bu renklerin içerdiği mavi alt tonlar dişlerinizdeki beyazlığı açığa çıkaracaktır. Dişleriniz grimsi görünüyorsa bakır yahut bronz tonlarını deneyin; bu renkler gri dişlerdeki beyazlığı ortaya çıkarır.

BRONZLAŞMAK
Güneş yahut solaryum ile bronzlaşmak dışında bronzlaştırıcı yahut bu fonksiyonu gören losyonları kullanmak dişlerinizin daha beyaz görünmesini sağlar. Cildiniz ne kadar koyu olursa, dişleriniz o kadar beyaz görünür.
Koyu renk kıyafetler yüzünüzün kontrastını yükseltir ve dişlerinizin daha beyaz görünmesine yardımcı olur. Bu nedenle çok sık beyaz giyinmeyin. Sarışınların ve deri rengi açık olanların dişlerinin daha beyaz görünmesini sağlamak, esmerlere ve koyu cilt rengine sahip olanlara nazaran çok daha zordur.

SABAH KAHVESİNDEN SONRA AĞZINIZI SU İLE ÇALKALAYIN
Sabah kahvenizi yahut çayınızı takiben su ile ağzınızı çalkalamak dişlerinizin daha az renklenmesini, kahvedeki partiküllerin dişlerinizde bulunan biofilme daha az yapışmasını sağlar. Asitli içeceklerden sonra dişlerinizi fırçalamak yerine su ile çalkalamayı tercih edin. Bunu yapmadığınız takdirde asitli içecekler diş minelerinizde aşınmalara sebep olabilir.

BEYAZLATICI SAKIZ YERİNE DİŞ FIRÇASI TERCİH EDİN
Arabanızda ya da çantanızda beyazlatıcı sakız taşıyor musunuz? Onun yerine diş fırçası koyun. Renklenmeye sebep olan yemeklerden en az 30 dakika sonra dişlerinizi fırçalamanız, kelam konusu renklenmeyi önlemede çok tesirli olacaktır. Şayet katiyen fırçalayamayacak durumda iseniz su ile çalkalayın. Bu yalnızca kahve için geçerli değildir; kiraz, çay ve kırmızı şarap da dişlerinizde renklenmeye sebep olur.

Genel olarak diş rengini etkileyen bir çok faktör vardır, bunlarla ilgili kalıcı bir tesir için öncelikle ağız bakım alışkanlıklarımızda kimi esaslı değişiklikler yapmak bununla birlikte renkleştirici besinlerin tüketimlerini kısıtlamak ve diş beyazlatıcı eserlerle desteklemek “dişlerimizi daha beyaz hale getirecektir” ancak kısıtlı vaktimiz var ya da belirli bir müddet içinde dişlerimizin olması gerekenden sarı gözükmesini istemiyorsak bu durumda kontrast tonların yaratacağı tesirden faydalanmak isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu