Çarşamba, Haziran 19, 2024

Dişlerinizi beyazlatmanın en düzgün yolu nedir? Ofis tipi beyazlatma en kıymetlisi üzere görünmesine karşın, bu yol en düzgünü olduğu manasına mı geliyor?
Dişlerinizi beyazlatmanın yolu; bunu yavaş olarak yapmaktır.

Ofis tipi beyazlatmada dişler çok kısa bir müddette (yaklaşık bir saat) çok güçlü bir beyazlatma jeline maruz kalır (%30-35 Karbamid Peroksit çözeltisi), şahsa özel beyazlatma plaklarında (ev tipi beyazlatmada) ise dişler daha az konsantre beyazlatma jeline (%10-15) daha uzun dönemlerle (2-8 haftalar ortası günde yaklaşık 1 saat). Bu iki sürecin kombine edildiği prosedürde ise evvel ofis tipi diş beyazlatma uygulanır gerisinden mesken tipi diş beyazlatma ile desteklenirse sırasıyla iki süreç art geriye uygulanmış olur.

YAVAŞ VE KARARLI DİŞ BEYAZLATMA NEDEN DAHA GÜZELDİR?

Bunu kek pişirmeye benzetebiliriz. Çikolatalı kurabiye yapmak için onları 350 derecede 12 dakika tutmak gerekir. 1000 derecelik fırına koyarsanız kurabiyeler yanacaktır. Tıpkı sebepten ötürü dişleri beyazlatmak da düşük tempo gerektirir. Böylelikle dişin canlı ve cansız dokularına daha nazik bir uygulamayla diş beyazlatma süreci gerçekleştirilir.

Yavaş tempoda yapılan diş beyazlatma ayrıyeten dişte daha derin bir penetrasyon sağlar ve daha kalıcı renk değişimine neden olur.

Ofiste %30’luk jellerle yapılan beyazlatma sırasında dişler bazen sudan yoksun (dehidrate) kalır ve bazen süreçten yaklaşık 7 ile 10 gün sonra orjinal rengine tekrar dönüş görülebilir. Bu sebepten ötürü ofis tipi uygulamaları genelde bir seferde değil, bir kaç seferde yapılmasını önermekteyiz zira bu prosedür daha kalıcı sonuçlar vermektedir.

Ofis tipi diş beyazlatma bilhassa diş beyazlatması gerektiren acil durumlarda teğe birdir, en süratli biçimde sonuç alınmasını sağlarlar.

En tesirli sonuçlar iki prosedürün de kombine edildiği durumlarda görülmektedir yani, evvel ofis tipi diş beyazlatma ile tesirli bir formda diş rengini açmak, gerisinden mesken tipi diş beyazlatma ile bunun desteklenmesi hem dişlerin mümkün olan en açık renge gelmesine hem de beyazlığın daha kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Beyazlatma sürecinin uzun bir müddet kalıcı olduğu gerçek, lakin dişler ilerleyen yıllarla birlikte sararma göstereceklerdir. Beyazlatma plakları sayesinde hekiminizin da tavsiyesiyle istediğiniz vakit dişlerinizde beyazlatma sürecini yeni konut tipi diş beyazlatma jelleri temin ederek uygulayabilirsiniz.

Diş beyazlatma plakları ofis tipi diş beyazlatma sürecinin akabinde dişlerinizi beyazlatmak için en inançlı ve tesirli sonuçları veren yoldur.

Diş beyazlatma plakları jeli dişlerinize ihtimamla uygulamanıza, tıpkı vakitte ağız dokularınızdan da uzak tutmanıza imkan sağlar şayet bu jel diş etlerinizle temas ederse hür radikal yansımaları meydana gelir ve bu özgür radikaller doku yaşlanmasının temelidir, bu yüzden konut tipi beyazlatma jellerini tüm gece boyunca kullanılması önerilmiyor. Bu birebir vakitte diş beyazlatma jelinin denetimsiz bir biçimde yutulmasını da engelleyecektir.

Dişlerini, diş beyazlatma çubukları ile beyazlatan birtakım bireyler birkaç yıl sonrasında ön dişlerinde şeffaflık artışı olmasından şikayetçi olabilmektedir. Pekala sahiden dişleri beyazlatmak onları şeffaflaştırır mı? Diş tabiplerinin hastalarından en sık duyduğu sorulardan bir adedidir.

Bu sorunun diş beyazlatmadan kaynaklandığını düşünülmektedir, diş beyazlatma sonrasında dişlerde şeffaflaşma olmaz olur ise de bu kalıcı değildir. Dişlerinizi aşikâr kimi hareketlerle uç uca gelene dek gıcırdatmanız yüksek bir olasılıktır. Bu durumda dişlerin kesici kenarları köşelerine kadar aşınmaya uğrar ve bu tesir prizmatik bir formda devam eder. Aşınan kenarlar zayıfladığından o bölgelerde şeffaflaşmış üzere bir görünüm ortaya çıkar.

Bu durumu diş beyazlatma uygularken fark etmiş olmanızın sebebi, diş beyazlatma çubuklarının dişlerinizi beyazlatarak kontrastını yükseltmesidir. Diş doktorunuzun muayenesi ile dişlerinizi sıkıp sıkmadığınız daha net bir halde belirli olacaktır, bu türlü bir sorununuz varsa buna yönelik bir tedbir alınması gereklidir.

Tags: , , , ,

0 Comments

Leave a Comment