Sağlık

Çocuğunuza aşkım, anneciğim, babacığım, halacığım, dayıcığım

Çocuğunuza Aşkım, Anneciğim, Babacığım, Halacığım, Dayıcığım” sözcükleriyle hitap etmeyin!

Sevgili Anne Babalar,

Etrafınızda çocuklarına “anneciğim, babacığım, dayıcığım, teyzeciğim” üzere sözlerle hitap eden anne babalar ve aile üyeleri görmüş olabilirsiniz. Tahminen de siz de çocuğunuza bu halde hitap ediyorsunuz. Pekala bu halde hitap etmek çocuğun kişiliği ve sağlıklı gelişimi açısından gerçek mu?

Birçok anne baba bu halde hitabın daha samimi ve içten olduğunu düşünerek bu türlü hitap ediyor ve sonrasında artık çocuğun ismi unutuluyor. Tüm aile üyeleri akraba derecelerine nazaran hitaplarda bulunuyor; babaannem, annem, babacığım, halacığım üzere.

Bu biçimde hitap etmek çocuğun sağlıklı kişilik gelişimi açısından katiyen hakikat değil. Çocuğunuzun bir birey olduğunu unutmayın. Ona hürmet duyduğunuzu ismiyle hitap ederek gösterebilirsiniz. Şayet çocuğunuza bu formda hitap edecekseniz neden bir isim koydunuz? Şayet herkes farklı biçimde hitap ederse çocuk kişiliğini, kişiselliğini nasıl geliştirebilir?

Çocuklara yalnızca bu halde de hitap edilmiyor. Birtakım anne babalar çocuklarına “aşkım, bitanem, canım, prensesim, balım” üzere aşk sözcükleri ile de hitap ediyorlar. Çocuğunuz sizin çocuğunuz mu, yoksa aşkınız mı? Çocuğunuza yalnızca ismiyle hitap ederek sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Lütfen çocuğunuzun sağlıklı kişilik gelişimini desteklemek için yalnızca ismi ile hitap edin. Çocuğunuza anneciğim, babacığım sözcükleriyle hitap ederseniz size olan bağımlılığını daha da artırmış olursunuz.

Çocuğunuzun ismini unutmaması dileğiyle,

Uzman Pedagog Sevil Yavuz,

Beykent Üniversitesi Öğretim Vazifelisi

Çocuk, Ergen, Aile Psikoloğu

Parenting Skills & Counseling Center

www.pedagogsevilyavuz.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu