Sağlık

Çocuğa konutun erkeği sensin demek yanlıştır!

Çocuğa “evin erkeği sensin” demek yanlıştır!

Sevgili Anne Babalar,

Çocuğuna yaklaşımlarınız çocuğunuzun sağlıklı gelişiminde çok kıymetli bir role sahiptir. Başka taraftan bazen farkında olmadan çocuğunuza kusurlu yaklaşımlarınız olabiliyor. Kültürümüzde çok sık yaşanan bir yanılgı erkek çocuklara bilhassa babaların “Benden sonra konutun erkeği sensin” demesidir. Bu kelamlar genelde seyahate giden babalar tarafından çocuğun yaşına bakılmaksızın söyleniyor. Hatta bazen anneler de bu kelamları destekliyor. Böylelikle babalar “evin erkeği olmanın” tüm sorumluluğunu çocuklarına yüklemiş oluyor.

Bu durumda bir babanın otoritesi, karar verme yetkisi, konuta bakma sorumluluğu babanın yokluğunda oğluna devredilmiş oluyor. Çocuğun yaşı büyük bile olsa bu kadar ağır sorumlulukları kaldıramaz. Ayrıyeten çocuğa bu yükü yüklemekle “sen annenden daha güçlüsün, konutun erkeği sensin, artık tüm kararları sen alabilirsin, anne sen bakabilirsin” üzere bildirilerin da verilmiş oluyor. Meğer konutta kararları anne baba birlikte alır ve birlikte yetki sahibidir. Şayet baba meskende yoksa anne bu sorumlulukları tek başına alır.

Bir çocuk büyümeden konutun erkeği olamaz, yani konutun sorumluluğunu tek başına üstlenemez. Babanın yokluğunda çocuk için kararları anne alacaktır. Anneyi çocuk yönetemez. Burada annenin yahut babanın çocuğun fikrini alarak karar almaktan bahsetmiyorum. Burada annenin çocuk yerine geçip, çocuğun ise yetişkin yerine geçmesinden bahsediyorum. Baba süreksiz bir müddet seyahatte ise meskeni anne tek başına yönetir. Baba meskene dönünce ise tekrar konutun sorumluluğunu paylaşırlar. Küçücük çocuğa annesine bakma sorumluluğu verilemez. Küçücük çocuk annesine nasıl bakasın? Annesi kendine bakamıyor mu? Bu nedenle çocuğunuza “artık meskenin erkeği sesin, mesken sana emanet, annen sana emanet” üzere kelamlar söyleyerek onlara kaldıramayacağı yükler yüklemeyin.

Oğlunuza “evin erkeği” sensin diyerek kaldıramayacağı yükler yüklememeniz dileğiyle,

Uzman Pedagog Sevil Yavuz

Çocuk, Ergen ve Aile Psikoloğu,

Öğretim Vazifelisi, Oyun Terapisti,

Parenting Skills & Counseling Center

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu