Perşembe, Haziran 20, 2024

Bebeğinizin “cinsel organını” öpmeyin! Bebeğinizi sıkarak sevmeyin! Bebeğinizi ölçülü sevin!

Sevgili Anne Babalar,

Kültürel olarak sevgimizi gösterme halimiz çoklukla dokunmaktır. Birbirimize dokunmadan “Hoş Geldin”, “Güle Güle” demeyiz. Bu durum çocukları sevmeye gelince daha abartı haller alır. Etrafınızda çocuklarını, bebeklerini mıncıklayarak seven anne babalar kesinlikle şahit olmuşsunuzdur. Yalnızca anne babalar değil, başka aile üyeleri de çocuk istemese de bebeği, çocuğu mıncıklayarak, sıkarak, ısırarak sever, koklar.

Çocuk yalnızca aile üyeleri tarafından biçimde sevilmez, tanımadığı beşerler tarafından da birebir halde sevilebilir. Hiç tanımadığınız halde nerede tatlı bir çocuk görsek anne babası müsaade verirse çabucak öperek, sıkıştırarak sevmek isteriz.

Bu halde severken muhakkak makus bir niyetimiz yoktur. İçimizden gelen sevgiyi bebeğe yahut çocuğa göstermeye çalışırız. Öteki taraftan o bebeğin yahut çocuğun bundan hoşlanıp hoşlanmadığını düşünmeyiz. Bazen bebekler mıncıklanarak sevildiğinde ağlayarak beni rahat bırakın demek ister. Buna karşın biz doya doya sevmeye devam ederiz. Bebeğin yahut çocuğun hakkına saygısızlık ederiz.

Yalnızca bu kadarla kalsak… Birtakım anne babalara bebeklerinin yalnızca yanaklarını öpmek yetmez, bebeklerinin dudaklarını, ellerini, ayaklarını da öperek severler. Daha berbatı bebeklerinin cinsel organlarını öpmekten de memnunluk duyarlar. Bebeğin kendi beden dokunulmazlığı hakkını ihlal ederiz.

Biraz dikkatli bakarsanız baskı uygulanarak, sıkarak sevilen bebeklerin ve çocukların bundan rahatsız olduğunu görürsünüz. Bebeklerin rahatsız olmasından daha değerlisi bebeğin cinsel organı ve cinsel bölgelerinin temizlemek yahut sevmek gayesi ile çok dokunulması çocukların cinsel olarak erken uyarılmalarına da sebep olabilir. Sağlıklı cinsel kimlik gelişimini olumsuz etkilenebilir.

Bu nedenle çocuğunuzun dudaklarını ve cinsel organı öpüp, okşamayın. Çocuğunuzun cinsel bölgelerine paklık dışında dokunmayın. Paklığı çok bastırarak, çok titizlenerek yapmayın. Çocuğunuzun cinsel organını esprili halde konuşma ve cümbüş aracı etmeyin. “Pipini yerim aslan oğlum” üzere cinsel organı içeren espriler ve cümlelerden kaçının. Çocuğunuzu daha ölçülü sevin ve onun haklarına hürmet gösterin.

Çocuğunuzu sağlıklı ve ölçülü sevmeniz dileğiyle,

Uzman Pedagog Sevil Yavuz

Beykent Üniversitesi Öğretim Vazifelisi,

Çocuk, Ergen ve Aile Psikolojisi Uzmanı,

Aile ve Çift Terapisti, PSD Oyun Terapisti

Parenting Skills & Counseling Center

www.pedagogsevilyavuz.com

Tags: , ,

0 Comments

Leave a Comment