Çarşamba, Haziran 19, 2024

AKUPUNKTUR İLE HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI VE KUSMA TEDAVİSİ

Anne adaylarının yaklaşık olarak %50’si hamileliğin bilhassa birinci aylarında bulantı ve kusma şikayetleri vardır. Bu durum gebelerin % 0.5 – 1’inde çok şiddetli boyutlarda olabilir ve kilo kaybına yol açabilir. Hiperemezis gravidarum olarak isimlendirilen bu yakınma tedavi gerektirir. Çok bulantı ve kusmanın bebeğe ziyan olmaz. Sanılan tersine hiperemezis gravidarum bebekte gelişme geriliğine ve bebeğin düşük kilo ile dünyaya gelmesine yol açmaz. Tıpkı formda gebelerde de çok bulantı ve kusma nedeniyle yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi, düşük yahut erken doğum üzere durumlar gelişmez.

Akupunktur yan etkisiz bir tedavi usulüdür. Bu özelliğinden ötürü hamilelikte akupunktur tedavisi uygulanabilir.

Akupunktur ile Hiperemezis Gravidarum tedavisinin ne kadar süreceği ve kaç seans yapılacağı hastanın tedaviye verdiği karşılığa ve hastalığının seyrine nazaran değişebilmektedir. Genel olarak hastaların birinci trimester sonunda bulantı ve kusmalarının şiddetinin neredeyse yok denebilecek bir seviyeye indiği de görülmektedir. Fakat seyrek de olsa gebelik uzunluğu devam eden hiperemezis gravidarum olayları da vardır.

Akupunktur tedavide daha çok klasik beden akupunkturu uygulanmakta ve seanslar 20 dakika kadar sürmektedir. Seans aralıklarının ne kadar olacağı hastanın tedaviye verdiği karşılığa nazaran değişmektedir. Uygulanan akupunktur tedavisi dışında hastanın bu süreçte nasıl beslenmesi gerektiği hastaya ayrıntılı bir formda anlatılmaktadır.Hamileliğinde çok bulantı ve kusma şikayeti olan anne adaylarına günde 6 öğün yemeleri önerilir. Ayrıyeten hafif ve kuru besinler tercih edilmeli. Sıvı alımı çok değerli. Bilhassa yemek yedikten bir saat sonra sıvı alınmalı. Hiperemezis gravidarum’den yakınan anne adayları gerilimden uzak durmalı, mümkün olduğunca dinlenmeli. Kimi vakit 2-3 günde bir uygulanan akupunktur tedavisi başlarda günaşırı uygulanması gerekebilmektedir. Hastaların daha birinci seans sonrası bile bulantı ve kusmaları azalmakta ve birebir vakitte azalmış olan iştahlarında da artış görülebilmektedir.

Sonuç olarak gebelik devrinde hayat kalitesini ve hamilelik sürecini önemli manada bozan ve beslenme bozukluğundan anksiyete ve depresif semptomlara kadar çeşitli sorunlara yol açan bu süreçte Akupunktur ile daha kaliteli bir hamilelik süreci yaşanabilmektedir…

Tags: , ,

0 Comments

Leave a Comment