Sağlık

Ağız kokunuz hangi hastalığın habercisi olabilir?

Ağız kokusu, günümüzde, bilhassa uygar toplumlarda toplumsal ve ruhsal sorunlara neden olan bir yakınmadır. Ağız kokusunu bir hastalık olarak tanımlamak sıkıntı olmakla bir arada bir çok hastalığa eşlik edebilir yahut habercisi olabilir.

Ağızdan gelen rahatsız edici kokuya “ağız kokusu” yahut “halitosis” denir. Ağız kokusunu fizyolojik ve patolojik olarak ikiye ayırmak mümkündür.

Fizyolojik, öteki bir deyişle olağan kabul edilen ağız kokusu birey sabah uyandığında lisan sırtında üreyen bakterilerin yahut sindirim kanalında biriken gazların oluşturduğu kokudur.

Dişleri ve lisan sırtını fırçalamak, gerekirse çinkolu ağız gargaraları kullanmakla önüne geçilebilir.

Beslenme sonrası meydana gelen ağız kokusu da olağan kabul edilir. Örneğin sarımsak yiyen şahıslarda kanda biriken aromatik gazlar nefes yoluyla atılırken ağız kokusuna neden olurlar. Bu tip kokular tedavi gerektirmez.

Patolojik ağız kokusu ise gerçek halitosis dediğimiz tedavi gerektiren ağız kokusudur.

Ağız kokusunun nedenleri öncelikle ağız içinde aranmalı; ağızda çürük diş, dişeti iltihabı, temizlenemeyen ahengi bozulmuş protezler varsa gerekli tedaviler uygulanmalıdır.

Ağız içinde bu türlü bir durum yoksa yahut tedavi sonrasında da kişi ağız kokusundan şikayet ediyorsa öbür etkenler gözden geçirilmelidir. Bu öbür etkenler ortasında

Üst ve alt teneffüs yolu iltihapları

Şeker hastalığı

Karaciğer yahut böbrek yetmezliği

Metabolizma bozuklukları sayılabilir

Ayrıyeten açlık, oruç tutma, diyet, hamilelik üzere durumlarda da ağız kokusu oluşabilir.

Daha evvel de belirtildiği üzere ağız kokusunun nedeni öncelikle ağızda araştırılmalıdır. Diş çürükleri ve dişeti iltihabı ağız kokusunun değerli nedenlerindendir. Eskimiş protezler denetim edilmeli gerekiyorsa değiştirilmelidir. Ağız bakımına kıymet verilmeli diş tabibinin önerisi doğrultusunda diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi, ağız duşu üzere yardımcı eserlerden faydalanılmalıdır.

Bunların dışında daha fazla su içmek, kolay şeker tüketimini azaltmak, lokmaları uygun çiğnemek, sakız, ağız gargarası üzere eserler kullanmak, sigara içmemek üzere tedbirlere başvurulabilir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu