Teknoloji

USB Yanılgı Ayıklama (USB Debugging) Nedir, Ne İşe Fayda?

Android, kullanımı son derece kolay bir taşınabilir işletim sistemi ve Dünyadaki pek çok telefonda kullanılıyor. Dahası, akıllı telefonlarda büyük bir hakimiyete sahip.

Bununla birlikte işletim sisteminin ileri seviye kullanıcılara ve programcılara yönelik birçok kapalı fonksiyonu de bulunuyor. Bu fonksiyonların birçoğu, Geliştirici Seçenekleri menüsü altında bulunuyor.

İsminden da anladığınız üzere bu fonksiyonlar, daha çok geliştiricileri ilgilendiriyor ve ortalama kullanıcı için büyük ehemmiyet arz etmiyor. Bunlardan en çok bilineni, USB Kusur Ayıklama (USB Debugging). Bu tabirle daha evvel karşılaşmış olmanız olası. Bu yazımızda USB Yanılgı Ayıklama’nın ne olduğuna yakından bakacak ve ona gereksiniminiz olup olmadığını göstereceğiz.

USB Kusur Ayıklama Nedir?

USB Yanılgı Ayıklama, ileri seviye süreçler için Android SDK’nın Android’li aygıtınızla irtibat kurmasını sağlar. Android SDK, bilgisayara yüklenen ve uygulama geliştirmeye yarayan bir araç setidir.

SDK, geliştiricilere makul fonksiyonları yine yazmadan kullanma imkanı sunar. Örneğin Android’in yazdırmaya yönelik bir fonksiyonu vardır ve geliştiricilerin bunu baştan icat etmesi gerekmez.

USB Kusur Ayıklama’yı aktifleştirmek, aygıtın PC’yle bağlantı kurmasını sağlar ve bu fonksiyonlardan faydalanmaya müsaade verir. USB Kusur Ayıklama ile telefonu root’lamanın ve öteki ileri seviye süreçlerin de kapısı açılır.

USB Yanılgı Ayıklama Ne İşe Fayda?

USB Yanılgı Ayıklama, kablo üzerinden telefona gelişmiş komutlar göndermeye müsaade verir. Geliştiriciler, üzerinde çalıştıkları uygulamayı bu biçimde aygıta gönderirler ve test ederler. Bu süreç, APK evrakı yüklemekten daha süratlidir.

Geliştirici olmayan kullanıcılar, USB Kusur Ayıklama’yı telefonlarını root’lamak için kullanırlar. Root süreci telefon modeline nazaran değişse de birçoklarında PC’nizin masaüstünde bir program çalıştırmanız gerekiyor. Bu program, ekseriyetle siz hiçbir şey yapmadan gerekli komutları telefona gönderir.

USB Yanılgı Ayıklama, aygıta Android Debug Bridge (ADB) komutları gönderirken de kullanılır. Bu komutlarla aygıta PC’nizdeki APK belgelerini yükleyebilir, bilgi transferi yapabilir, yanılgı izi sürmek için aygıttaki günlüklere göz atabilirsiniz. ADB komutları ve Fastboot, tuğla olmuş ve açılmayan bir aygıtı kurtarmakta da kullanılabilir.

USB Kusur Ayıklama Nasıl Açılır?

USB Yanılgı Ayıklama, yeni aygıtlarda Geliştirici Seçenekleri menüsünde bulunuyor. Bu menü varsayılan olarak saklı olduğundan, evvel aktifleştirmeniz gerekiyor. Bunun için Ayarlar > Telefon hakkında yolunu izleyin. Burada en altta “yapı numarası” girdisini göreceksiniz. Buna birkaç kere dokunduğunuzda artık geliştirici olduğunuza dair bir ihtar gösterilecek.

Tekrar Ayarlar’a gidin ve Telefon hakkında yazan yere yanlışsız kaydırın. Geliştirici Seçenekleri’ni çabucak altta bulacaksınız.

USB Kusur Ayıklama’yı açtıktan sonra aygıtınızı bir kabloyla PC’ye bağlayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda telefonunuzdan müsaade vermeniz gerekecek. Kazara müsaade vermek istemediğiniz bir aygıta müsaade verirseniz, “USB kusur ayıklama müsaadelerini kaldır” seçeneğini kullanın.

USB Yanılgı Ayıklama İnançlı mi?

USB Kusur Ayıklama açıkken herkese açık bir alanda aygıtınızı şarj etmeniz, birtakım meselelere yol açabilir. Bu porta erişimi olan bir kullanıcı, bilgilerinizi çalabilir yahut aygıta bir ziyanlı uygulama gönderebilir. Android bu yüzden telefonunuzu PC’nize bağlarken bir ihtar gösterir ve ilişkiyi kabul etmeniz ister.

USB Kusur Ayıklama, aygıtınızı kaybetmeniz halinde ele geçirilmesini de kolaylaştırır. Saldırgan, PIN kodunuzu bilmeden aygıta giriş yapabilir.

Bu yüzden ADB’yi sıkça kullanmıyorsanız, USB Kusur Ayıklama’yı daima olarak açık tutmamalısınız. Birkaç gün açık tutabilirsiniz fakat sıkça kullanmıyorsanız, USB Yanılgı Ayıklama’yı açık tutmanın bir manası olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu