Çarşamba, Haziran 19, 2024

Bu kısımda, kısa bir mühlet evvel Türkiye pazarına giren yeni bir telefon markası olan Tecno’nun Camon 16 isimli yeni akıllı telefonunu değerlendireceğiz. Bilhassa uygun fiyatlı bir akıllı telefon arayanların ilgisini çekebilecek olan Tecno Camon 16, birinci etapta göze düzgün bir giriş düzeyi telefon üzere görünüyor. Bilhassa büyük ekranı ve buna bağlı olarak büyük boyutları ile dikkat çeken telefonda, geride 4 kamera ve 5000 mAh kapasitesinde hayli geniş bir batarya bulunuyor.

Tecno Camon 16 Tasarımı Nasıl?

Çabucak Camon 16’yı dizaynıyla değerlendirmeye başlayacak olursak, art yüzeyin plastik gerece sahip olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. Fakat kötü bir gereç kullanılmamış. Parlak beyaz renkli yüzey, elde uygun bir his bırakıyor. Elimizde Bulut Beyazı rengiyle yer alan telefonu ayrıyeten gri ve mavi renk seçenekleriyle de tercih edebiliyorsunuz.

Kamera bölgesi telefonun art yüzeyinde kare bir bölgede yer alıyor. Çabucak altında yeniden fizikî parmak izi sensörünü bulunduran telefonda bu sensör pek akıcı çalışıyor. Ayrıyeten yüz tanıma özelliği de mevcut ve o da çok seri.

Telefonun etrafına baktığımızda sol yanda SIM kart çekmecesini görüyoruz. Tecno Camon 16, çift SIM kart takviyeli bir telefon. Burada ayrıyeten microSD kart yuvasını görmek de sevindirici. Alt kenarında ise kulaklık girişi, USB portu ve hoparlör mazgalı yer alırken, sağ kenarda ses ve güç butonları bulunuyor.

Tasarım olarak her şeyin yerli yerinde göründüğünü söyleyebileceğimiz Camon 16, yalnız biraz kalın bir model. Telefonun kalınlığı 9 mm olurken, yükü ise 207 gram civarında. Öte yandan önden bakıldığında her ne kadar geniş bir ekranın sahibi olsa da, üst ve alt kenar çerçevelerinin de yeniden biraz kalın tutulduğunu görmek mümkün.

Tecno Camon 16 Ekran Özellikleri

Telefonun ekranı tam 6.8 inç boyutunda. Böylelikle multimedya tüketimi için çok elverişli bulduğumuz telefonda, ekran paneli IPS LCD olurken, ekran çözünürlüğü ise 720×1600 piksel, yani HD+ çözünürlüğünde. Ekranın Gorilla Glass 3 ile korunması sevindirici bir ayrıntı olurken, ekranın üzerinde ekstra bir ekran müdafaa sineması bulunmuyor. Lakin kutu içeriğinde telefonun gerisini koruyabileceğiniz bir silikon kılıf mevcut durumda.

Tecno Camon 16 Teknik Özellikleri

Camon 16’da MediaTek Helio G70 işlemci yer alıyor. Bu işlemci 8 çekirdekli yapıda tasarlanmış ve 2.0 GHz frekansında performans odaklı, 1.7 GHz frekansında verimlilik odaklı 4’er çekirdekten oluşuyor. 6 GB RAM ve 128 GB depolama alanının yer aldığı telefonda, microSD kart opsiyonunun bulunması da depolama alanını artırabileceğiniz manasına geliyor. Öte yandan telefonda 6 GB RAM bulunması da hayli avantaj sağlıyor. Böylelikle çoklu uygulama kullanımları için çok elverişli olduğunu söyleyebiliriz. Böylelikle günlük rutin kullanımlar için ziyadesiyle kâfi bir performans gösteriyor.

Telefonda Android 10 işletim sistemi yer alıyor. Kutudan Android 11 ile çıkmasını beklerdik doğrusu. Android 12’nin de kapıda olduğu şu günlerde güncelleme alır mı, almaz mı bekleyip görmek gerekecek.

İşletim sistemi Android 10 tabanına dayansa da, telefonda HiOS 7.0 sürümü arayüzü kullanılıyor. Saf Android dizaynını andıran bu arayüzde kullanışlı seçenekler var. Mesela ekranı sağdan basılı tutup çektiğinizde süratli erişim kutusu geliyor. Buradan Facebook, Messenger, Instagram ve ekleyebileceğiniz uygulamalara süratli erişim sağlayabiliyorsunuz. Ayrıyeten telefonun içinde biraz gezindiğinizde daha pek çok farklı aracın yer aldığını görüyorsunuz. Ekranı sağa hakikat çektiğinizde özel bir kısım daha var. Buradan arkaplan ve tema seçeneklerine, telefonun kendi uygulama marketine ulaşabiliyor ve Phone Master başlığı altında toplanmış olan, telefonu hızlandıracak ve temizleyecek seçeneklere erişebiliyorsunuz.

HiOS’te ayrıyeten bir Oyun Modu da mevcut durumda. Mesela PUBG oynuyorken ekranı sol yandan çektiğinizde açılan bu mod ile oyun sırasında gelen davet ve iletileri engelleyebiliyor, yüzen ekran yoluyla WhatsApp ve Google’ı başlatabiliyor ya da oyundan ekran kaydı alabiliyorsunuz.

Tecno Camon 16 Performansı Nasıl?

Telefonun oyun performansı ise ortalama. Yani Tecno Camon 16 için bir oyun telefonu demek pek gerçek olmaz, lakin günün sonunda oyun oynamak isteyenleri geri çevirmiyor, hatta bilhassa PUBG’de güzel bir oyun tecrübesi sağladığını söyleyebiliriz. Elbette orta ara drop oluyor. Ama bu, telefonun fiyatına da bakarsak pek kabul edilebilir bir durum.

Bu ortada telefonun test sonuçlarından da bahsedelim. Yaptığımız AnTuTu Benchmark’tan 191716 puan toplayan Camon 16, işlemci performansını ölçümleyen GeekBench testinde de tek çekirdek performansında 381 puan, çoklu çekirdek sonucunda ise 1309 puan alıyor. Bunlar da giriş düzeyi bir telefon için uygun kıymetler.

Camon 16’da, başta da söylediğimiz üzere 5000 mAh kapasitesinde batarya mevcut. Bu geniş batarya yeterli iş çıkartıyor ve günlük kullanımda rahat etmenizi sağlıyor. Şayet telefonu çok daha hafif kullanıyorsanız, 2’inci günü tamamlamanız da mümkün. Telefonda Ultra Güç modunun bulunduğu bilgisini de verelim.

Tecno Camon 16 Kameraları

Pekala, Camon 16’nın kameraları nasıl? Tecno Camon 16’nın gerisinde 4’lü kamera sistemi yer alıyor. Buradaki ana kameramız 48 MP ölçüsünde. Fakat bu kamera ile 48 MP fotoğraflar çekebilmek için arayüzden 48 modunu açmanız gerektiğini de belirtelim. Ana kameranın etrafındaki öteki 3 kamera ise 2 MP lensler sıralanıyor ve bu 3 kamera, makro, derinlik ve yapay zaka kullanımını mümkün kılıyor. Bilhassa yapay zekadan geniş ölçekte faydalanan telefon, genel çizgileriyle hoş kareler elde ediyor. Ancak natürel ki ortamın uygun ışıklandırılmış olmasına ihtimam göstermek gerekiyor. Telefonda her ne kadar gece modu olsa da, düşük ışık şartlarında çekilen fotoğraflarda grenleri fark etmek çok sıkıntı olmuyor.

Telefonun ön tarafındaysa 16 MP ölçüsünde tek kamera mevcut. Ön kamera ile gece çekim yapacağınızda üstteki çift flaş kurtarıcı olabiliyor, bunu beğendik. Öte yandan telefonun hem ön kamerası ile Full HD, art kamerası ile 2K çözünürlüğüne kadar görüntü kayıt imkanı da sunuluyor.

Özetle

Evet, sonuç olarak toparlayacak olursak, Tecno Camon 16 hiç de kötü bir telefon olmamış. Fiyatının da biz bu incelemeyi yaptığımızda 2439 TL olduğunu düşünürsek, ortaya hoş bir sonuç çıkmış. Giriş düzeyinde, 2500 TL dolaylarında düzgün bir telefon arayanlar ilgilenebilir diyebiliriz.

Tags: , , , ,

0 Comments

Leave a Comment