Teknoloji

TCL 20 SE İnceleme

Teknoloji noktasında ülkemiz için son periyotta sevindirici gelişmelere şahit oluyoruz. Ünlü teknoloji devleri, birbiri gerisine ülkemizde fabrikalarını açıyorlar ve yerli üretime başlıyorlar. Dünyanın sayılı tüketici elektroniği şirketlerinden biri olan TCL, biliyorsunuz ki son devirde ülkemizde ziyadesiyle etkin bir oyuncu haline gelmişti. Şirketin art geriye yeni modelleri Türkiye’de satışa çıkarttığını görmüş ve bunlardan pek birçoklarını da inceleme talihi bulmuştuk. Şirket, artık işleri bir adım daha öteye götürdü ve TCL, Arçelik ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle birlikte, TCL markalı akıllı telefonlarının üretimine Türkiye’de net olarak başladı. Bunun birinci örneği de şu an elimizde. TCL 20 SE, bugünkü konuğumuz.

TCL 20 SE’ye geçeceğiz, lakin TCL’in Türkiye’deki üretiminden ve açtığı tesisten biraz bahsetmek gerekiyor, çünkü bu husus epeyce değerli.

TCL, Çerkezköy’de kurulan tesiste üretime başlamış durumda. Türkiye’ye yatırım yapılması hem ülkemize katma bedel sağlayacak olması, hem öteki şirketlerin de ülkemize yatırım yapmalarına ön ayak olacak olması, hem de ülkemizde istihdam imkanı sağlayacak olmasıyla, bu mevzu nitekim de çok lakin çok kıymetli. Şu an 100 kişilik bir istihdam sağlanmış ve fabrikada böylelikle çalışmalar başlamış durumda. Toplamda yıllık üretim kapasitesi 450 bin telefon olurken, elbette şirketin planları bu sayıları üst çekmek tarafında. 2022 yılında bu tesiste üretim kapasitesinin tam 1 milyon telefona çıkması üzere bir plan kelam konusu ki, bu kuşkusuz istihdam sayısına da olumlu yansıyacak bir adım olacaktır.

Evet, şu an elimizdeki TCL 20 SE’nin de bu tesisten çıkmış birinci TCL akıllı telefon olma üzere bir özelliği var. Kutunun üzerinde siz de görüyorsunuz esasen, Türk Bayrağı ve “Gururluyuz, yerli üretime başlıyoruz!” yazısı yer alıyor. Bu vesile ile TCL’e de tekrar güzel olsun dileklerimizi iletelim ve artık TCL’in birinci yerli üretimi olan 20 SE modeline geçelim.

TCL 20 SE Hakkında Birinci Bilmeniz Gerekenler

Evet, TCL 20 SE ile ilgili birinci dikkatimizi çeken yanlarıyla incelemeye başlayalım. Öncelikle bu telefonun, büyük ekranıyla göz doldurduğunu söyleyebiliriz. Böylelikle satın alacağı telefonda büyükçe bir ekran arayanlar, net olarak bu telefonu alışveriş listesinde listenin en doruğuna yazabilirler. Çünkü TCL 20 SE’nin ekranı tam 6.82 inç büyüklüğünde -ki bu da son devirde karşılaştığımız en büyük ekranlı telefonlardan biri olmasını sağlıyor.

Bir başka kıymetli ayrıntı, telefonun ardında 4 tane kameranın bulunması oluyor. Bu da çoklu kamera kurulumları arayanların ilgisini çekecek bir öbür özellik. Kameralara birazdan daha ayrıntılı olarak bakacağız.

Öte yandan sizleri sonuç kısmına kadar bekletmemek için fiyatı da bu noktada söyleyelim. TCL 20 SE, artık uygun fiyatlı diyebileceğimiz giriş – orta segmente oturan bir model oluyor. TCL Türkiye’nin tavsiye edilen fiyatı 2799 TL olurken, tekrar de biraz internette araştırırsanız, bu telefonu 2699 TL civarına da bulabiliyorsunuz. Bunu da söyledikten sonra artık incelemeyi biraz daha derinleştirebiliriz.

TCL 20 SE Tasarımı Nasıl?

Evet, TCL 20 SE dizaynıyla hoş görünen bir model. Evet, art yüzeyi plastik bir gereçten oluşsa da, hoş bir hissiyat verdiğini söylemek lazım. Materyal kalitesini beğendik. Art yüzeyde kamera bloğunun konumlandırıldığı yerde bir renk kontrastı yapılması da hoş bir ayrıntı olmuş. Böylelikle telefonun tasarım tarafı güçlenmiş.

Art yüzeyde dikkat çeken bir öteki ayrıntı da parmak izi sensörü oluyor. Bu telefonda art tarafa konumlandırılan parmak izi sensörü, süratli çalışıyor, kolay tanılama yapabiliyor. Ayrıyeten telefonda ön kamera yoluyla yüz tanıma sisteminin bulunduğunu da söyleyelim.

Telefonun etrafına baktığımızda, sağ kenarda ses ve güç butonlarının olduğunu, sol tarafta da sesli asistana süratli erişim için ek bir tuş daha bulunduğunu görüyoruz. Bu kenarda ayrıyeten microSD kart slotu ile SIM kart çekmecesi de yer alıyor. microSD kart ile telefonun hafızasını artırabiliyorsunuz. Ayrıyeten TCL 20 SE, çift SIM kart takviyesine de sahip.

Alt kenara geldiğimizde burada USB-C portu ile hoparlör mazgalını görüyoruz. TCL 20 SE, tek hoparlörlü bir telefon değil, ahize hoparlörünü de kullanarak stereo ses sağlıyor. Ha, yatay kullanımda ses istikrarının biraz alt hoparlörlere kaydığını hissedebiliyorsunuz, lakin tekrar de sesin çift taraftan gelmesi, segmentine nazaran hayli düzgün haber.

Telefonun üst kenarında 3.5 mm kulaklık girişi de yer alıyor. Kutu içeriğinde bir kulaklık bulunmuyor, fakat kulaklık girişinin olmasıyla kendi kulaklığınızı kullanabiliyorsunuz. Öte yandan telefonu korumak için silikon kılıfı kutu içeriğinde bulabildiğinizi de söyleyelim.

TCL 20 SE Ekran Özellikleri Neler?

Artık gelelim ekrana. TCL aygıtlarda sıra ekrana geldiğinde, karşımızda ne göreceğimizi artık çok uygun biliyoruz. NXTVISION teknolojisi, nitekim de çok hoş imaj sağlıyor arkadaşlar. Daha evvel TCL telefon ve tabletlerinde de gördüğümüz NXTVISION ekran teknolojisi, 20 SE modelinde de yerli yerinde duruyor ve sahiden de işini çok hoş halde yerine getiriyor.

Telefonun ekranı, dediğimiz üzere 6.82 inç büyüklüğünde. Ekran – gövde oranı da bir epey yüksek düzeyde tutulmuş; ince ekran kenarları ile yüzde 90 ekran – gövde oranının sağlandığı telefonda, 20.5:9 manzara en – uzunluk oranı sağlanıyor. Yani bunun manası, bu telefon tam bir sinema izleme, dizi seyretme, multimedya uygulamalarını kullanma ve oyun oynamaya uygun diyebiliriz. Tam burada da husus NXTVISION özelliğine geliyor aslında.

NXTVISION sayesinde telefonun ekranında görüntülediğiniz bir imaj, SDR olsa bir HDR’a yükseltilebiliyor. Telefonun ayarlarından NXTVISION kısmına girdiğinizde, buradan “görüntünün kontrastını, netliğini ve koyu detayları otomatik olarak geliştir” anahtarını açtığınızda, ekrandaki imgeler, gerçek vakitli olarak güzelleştiriliyor. Burada ayrıyeten görüntü ve oyun geliştirmesini de açabilir, böylelikle sık oyun oynayan biriyseniz, oyun manzaralarını de yüksek dinamik aralık kalitesine çıkartabilirsiniz.

Tekrar renk modu ve sıcaklığını istediğiniz üzere değiştirebileceğiniz ekranda, okuma modu, göz yormayan mod üzere bir telefonda artık kesinlikle aranması gereken ekran özellikleri de yer alıyor.

Doğruya yanlışsız, bir noktaya da parmak basmak gerekli: Ekranın çözünürlüğü rakip modellere kıyasla düşük üzere gelebilir. Çünkü TCL 20 SE’nin ekranı 720×1640 piksel düzeyinde. Ama rakiplerde olmayan NXTVISION özelliği, bu çözünürlük farkını güzel kotarıyor, telefonun özellik kağıdına bakmazsanız da eksikliğini hiç fark etmeyeceğinizi de net olarak söyleyebiliriz.

Bu ortada ekran paneli olarak da IPS LCD tercih edilmiş ki bu panel de görüş açıları ve kontrast düzeyiyle de pek istikrarlı bir paneldir.

Ekrana ait bir başka değerli noktayı da atlamayalım: TCL Türkiye, 20 SE için 3 aylık ekran muhafaza paketini de telefonu satın alanlara fiyatsız halde veriyor. Yani olur da telefonun ekranını bu mühlet içinde kırarsanız, o vakit sizden rastgele bir fiyat talep edilmeden, TCL Türkiye büsbütün fiyatsız biçimde ekranı yeniliyor.

TCL 20 SE Özellikleri Neler?

Pekala, TCL 20 SE’nin özellikleri neler? Telefonda Snapdragon 460 işlemci kullanılmış. Bu işlemci, bu telefonun sınıfı için kâfi performans üretmesini sağlıyor. 8 çekirdekli yapıda tasarlanan bu işlemciye, 4 GB kapasitesinde RAM ve 64 GB kapasitesinde hafıza eşlik ederken, grafik tarafında da işlemciye bağlı olarak Adreno 610 GPU’yu görüyoruz.

Günlük kullanımlar için pek ülkü performans üreten telefonda, Android 11 işletim sistemi üzerine şurası olan TCL’in kendi arayüzü yer alıyor. Heyetim esnasında özelleştirme seçeneklerini de soran bu arayüz ile menü yapısını çekmeceli ya da düz bir formda tercih edebiliyor, alttaki navigasyon tuşlarını sağ ve sol el kullanım tercihinize nazaran belirleyebiliyorsunuz.

Toplumsal medya sirkülasyonlarını ve internet gezinimlerini yapabileceğiniz, YouTube ve Netflix üzere görüntü platformlarını ve tanınan uygulamaları kullanabileceğiz, yeniden gündemdeki oyunları da rahatlıkla oynayabileceğiniz bir performans sağlayan TCL 20 SE, NFC özelliğini bulundurması ve FM radyo içermesiyle de pek çok bu sınıf rakibinden ayrılıyor.

Bilhassa oyun tarafını merak edenlere, telefonu kullandığımız müddet içinde hem PUBG Mech Arena üzere oyunları akıcı bir halde oynayabildiğimizi de söyleyelim.

Telefonun batarya kapasitesi de 5000 mAh. Böylelikle olağan kullanımlarda 2 güne kadar kullanım sağlayabiliyorsunuz. Daha ölçülü kullanımlarda bu süreyi artırmanız da mümkün pek olağan. Kutu içeriğinde de 10W’lık şarj adaptörünün yer aldığını söyleyelim.

TCL 20 SE Kamera Yetenekleri

Başta da söylediğimiz üzere TCL 20 SE’nin art yüzünde 4 farklı kamera bulunuyor. Buradaki ana kameramız 16 MP kıymetinde, f/1.8 diyafram açıklığına sahip olurken, telefonda ultra geniş açılı kamera, makro kamera ve derinlik sensörü de yer alıyor. Ultra geniş açılı kamera, 5 MP lensten oluşurken diyafram pahası, f/2.2 biçiminde. Makro kamera ve derinlik sensörü de 2 MP olarak vazife alıyor.

Kamera arayüzü bu kameraların kullanımını zenginleştirmek ismine çeşitli seçeneklere sahip. Arayüzden süratlice portre moduna geçebiliyor, profesyonel çekim modunu açarak ayar yapabiliyor yahut otomatik modda bırakarak fotoğraf ayarını, yapay zekanın otomatik sahne tanıma özelliğine emanet edebiliyorsunuz. AI sahne algılama özelliğini de Ayarlar menüsünden açıp kapatabileceğinizi de yeri gelmişken söyleyelim. Yapay zekayı mümkün mertebe kullanmanızı tavsiye ederiz, çünkü sahnenin ve etraf şartlarının durumuna nazaran en uygun modda çekim yapabiliyor. Şayet nispeten düşük ışıklı bir ortamdaysanız, sahneyi parlatabiliyor yahut bitki ya da yemek modunda çekim yapabiliyor.

TCL 20 SE ile yaptığımız fotoğraf çekimlerinde telefonun sınıfı için hoş fotoğraflar çektiğini gördük. Toplumsal medya paylaşımları için kâfi. Bilhassa gündüz yapılan çekimlerde daha yeterli sonuçlar üreten telefonda, ön kamera da 8 MP halinde karşımıza çıkıyor. Bu ortada telefonla hem ön kamera hem art kamera ile Full HD görüntü kaydı yapılabildiğini de söyleyelim.

TCL 20 SE ile çekilen fotoğrafları çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

Özetle

Evet, sonuç olarak baktığımızda, TCL 20 SE, çıkış noktasını Türkiye’de üretilen bir model olmasıyla yaparken, multimedya tüketimi açısından büyük ekranlı bir telefon arayanlara hitap eden, ülkü performans sağlayabilen ve uzun pil ömrü ile dikkat çeken bir seçenek oluyor. Bilhassa NXTVISION ekran teknolojisi ile fark yaratan telefonu, söylediğimiz üzere piyasada 2699 TL fiyatla bulabiliyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu