Teknoloji

OPPO Reno 6 İnceleme

OPPO yeni Reno serisi akıllı telefonu Reno 6’yı ülkemizde satışa sundu. Biliyorsunuz, daha evvelki görüntülerimizde da bahsetmiştik: OPPO, Türkiye’de kendi fabrikasını açmış ve ülkemizde piyasaya çıkacak pek çok akıllı telefonunu burada üretmeye başlamıştı. Bugün elimizde olan Reno 6 da ülkemizde üretilen yerli telefonlardan biri oluyor. Pekala, ne üzere özellikler içeriyor ve bu telefon kimlere nazaran? Artık adım adım anlatmaya başlayalım.

Reno 6 Tasarımı Nasıl?

Öncelikle her vakit olduğu üzere dizaynla başlayalım. Reno 6, çok hoş görünen ve kompakt akıllı telefonlardan biri oluyor. Telefon yalnızca 7.8 mm kalınlığında ve 173 gram tartısında. Böylelikle telefonun ziyadesiyle ince ve hafif bir model olduğunu söyleyebiliriz. Şayet ağır ve büyük telefonlardan hoşlanmıyorsanız, böylelikle bu modeli rahatlıkla seçenekleriniz ortasına dahil edebilirsiniz.

Art yüzüyle de göze güzel gelen bir dizayna sahip olan telefonda bu kısımda kullanılan gereç, art yüzeyin ışığa nazaran renk değiştirmesini sağlıyor ve bu da telefona kuşkusuz bir albeni katıyor. Hem kenarlara yanlışsız kavisli çizgilere sahip olması hem köşelerinin yuvarlatılmış olması, telefonun dizaynını zenginleştiren değerli ögeler.

Reno 6’nın etrafına baktığımızda sol kenarda ses butonlarını, sağ kenarda ise güç butonunu görüyoruz. Tekrar sol kenarda SIM kart çekmecesi ve microSD kart slotunun bulunduğu çekmecenin konumlandırıldığı telefonda, alt kenarda 3.5 mm kulaklık girişi, telefonu şarj edebileceğiniz ve bilgi transferi yapabileceğiniz USB-C portu, onun yanında da hoparlör mazgalını görebiliyorsunuz.

Bu ortada telefonun kutu içinde hem kulaklığın hem de silikon kılıfın bulunduğunu söyleyelim.

Reno 6 Ekran Özellikleri

Reno 6’nın ekranı 6.4 inç büyüklüğünde AMOLED panelden oluşuyor. Renklerin doygunluğu ve ekranın parlaklığı pek düzgün düzeyde olurken, ekran çözünürlüğünün de 1080×2400 piksel üzere âlâ bir pahada olduğunu söyleyebiliriz. Ekranın en göze çarpan özelliklerinden biri de tazeleme suratının 90Hz düzeyinde olması. Böylelikle hem işletim sistemi ve uygulamalarda dolaşırken hem de oyunlarda, standart 60Hz ekranlı telefonlara nazaran daha akıcı bir kullanım sağlayabiliyorsunuz.

Ekranın parlaklık düzeyi tipik olarak 430 nit halindeyken, zirve noktada 750 nit parlaklığa erişebiliyor. Bu da bilhassa yaz aylarında güneş ışığı altında düzgün bir ekran görüntülenebilirliği sağlaması açısından kâfi.

Reno 6, düşük mavi ışıklı ekranıyla SGS Göz Kollayıcı Ekran sertifikasına da sahip. Bu da uzun kullanımlarda ekran ışığının rahatsız etmesini engelliyor. Bununla birlikte ekran Netflix HD ve Amazon Prime Görüntü HD sertifikalarına da sahip. Bunun da manası bu tip görüntü servisleri üzerinden sinema ve dizi izlerken daha yüksek imaj performansı elde edebiliyor olmanız.

Ekrana ait şunu da söylemeden geçmeyelim: Telefonda parmak izi tarayıcı ekrana entegre edilmiş durumda. Böylelikle ekrana dokunarak kilidi açmanız mümkün. Yeniden bir öteki biyometrik doğrulama formülü olarak kamera yoluyla yüz tanıma özelliği mevcut ki, her ikisi de çok seri biçimde çalışıyor.

Reno 6 Özellikleri Neler, Performansı Nasıl?

Reno 6, uygun performans üreten orta düzeyli akıllı telefonlardan biri oluyor. Qıualcomm Snapdragon 720G işlemciden güç sağlayan telefonun 8 çekirdekli bu işlemcisi, 2.3 GHz frekansında çalışan 2 Kryo 465 Gold ve 1.8 GHz frekansında çalışan 6 adet Kryo 465 Silver çekirdeklerini içeriyor. Bu çekirdeklerden 2’si prime olarak yonga setinde yer alırken, performans odaklı çalışıyor ve yük getiren uygulama ve oyunlarda devreye gidiyor. Başka 6 çekirdek ise verimlilik sağlayanlar olarak telefona istikrarlı bir kullanım kazandırıyor.

Reno 6’da, 8 GB üzere bu kategori için epeyce yüksek RAM kapasitesi bulunuyor. Böylelikle yalnızca günlük kullanım için değil, performans gereksinimi olan oyun ve uygulamalarda da eli kuvvetlendiren telefonda 128 GB dahili depolama alanı mevcut. Bu alan aslında tek başına da kâfi olacakken, şayet olur da yetmez ise, bu alanı microSD kart kullanarak artırabiliyorsunuz.

Aktüel Android 11 işletim sisteminin çalıştığı telefonda, OPPO’dan aşina olduğmuz ColorOS arayüzünün aktüel sürümü 11.1 mevcut. Arayüz akıcı çalışırken, geniş seçenekler sunuyor. Ayarlar kısmından erişebileceğiniz Kişiselleştirmeler alanından temayı değiştirebiliyor, parmak izine animasyon atayabiliyor ya da telefonun ekranı kapalıyken bildirim geldiğinde ekran kenar aydınlatmasını devreye sokabiliyorsunuz. Yeniden ekranı her vakit açık formuna alabileceğiniz üzere, daha evvel OPPO A74 incelemesinde de bahsettiğimiz üzere uygulamaları gizleyebiliyor, özel kasa kısmını devreye alabiliyor, çocuk alanı oluşturabiliyorsunuz. İşletim sistemi içinde daha bunun üzere pek çok faydalı seçenek bulunuyor.

Bunlardan biri de Oyun Alanı kısmı. Oyun Alanı kısmından en çok telefonla sık oyun oynayanlar yararlanacak. Bu uygulama sayesinde oyundayken performans güzelleştirmesi yapabiliyor ve gelen bildirimleri, siz oyun oynarken rahatsız etmemesi için kapatabiliyorsunuz.

Bu ortada telefonun günlük kullanım performansına ek olarak oyun performansının da çok uygun düzeyde olduğunu söyleyelim. PUBG’de güzel bir tecrübe elde edebildiğiniz telefonda, pil tüketimi de buna uygun ölçüde verimli. Örneğin PUBG’de 30 dakikalık bir oyun seansı sonrası batarya sırf yüzde 7 oranında şarj tüketiyor. Bu ortada telefonun bu müddette neredeyse ısınmadığını da söyleyelim. Bu mevzuda rahatsızlık yaşamayacaksınız.

Telefonla aldığımız sentetik test sonuçları ise performansının bu segment için uygun olduğunu gösterir nitelikte. Geekbench testinde 569 puan tek çekirdek, 1730 puan çoklu çekirdek sonucu alan Reno 6, AnTuTu Benchmark testine de 288 bin 126 puan almayı başarıyor.

Bu kısmı sonuç olarak toparlayacak olursak, Reno 6’nın günlük kullanımda hiç de üzmeyecek bir telefon olduğunu söyleyebiliriz. Uygulama kullanımları, web site dolanımları ve oyun noktasında problemsiz bir tecrübe yaşatabilmesi bir yana, öbür yandan pil ömrüyle günü rahat çıkartan bir telefon oluyor. Ayrıyeten telefonun şarj yeteneğinin epey başarılı olduğunun altını çizelim. O denli ki, VOOC 4.0 şarj teknolojisi sayesinde telefonun bataryasını 30 dakika içinde yaklaşık yüzde 80 oranında şarj edebiliyor, 45 dakika içinde de tam kapasiteye ulaştırabiliyorsunuz.

Bu ortada son olarak telefonda NFC dayanağının yer aldığını belirtelim. Bu özellikten artık çok daha fazla yararlanıyoruz. O nedenle satın alacağınız telefonda NFC dayanağının yer alması gerektiğine ihtimam göstermenizi tavsiye ederiz.

Reno 6 Kameraları Nasıl?

Artık gelelim Reno 6’nın kameralarına. Reno 6’da geride 4’lü bir kamera konseyimi yer alıyor. Bu kameralardan ana kameramız 64 MP ölçüsünde çekim yapabilirken, f/1.7 diyafram açıklığına ve 26 mm’lik geniş açılı bir lense sahip. 1/2 inç ve 0.7 mikrometrelik bu sensör, faz algılamalı otofokus da bulunduruyor.

Telefonun 2’inci kamerası 8 MP çözünürlüğünde ve f/2.2 diyafram bedeline sahip. Bu kamera ile 119 derecelik geniş açılı çekimler yapabiliyorsunuz.

Reno 6’nın öbür 2 kamerası ise 2 MP makro çekim ve 2 MP derinlik efekti sağlayan modüllerden oluşuyor. Çift tonlu çift LED flaşla güçlendirilen art kamerada elbette gece modu takviyesi de sağlanmış durumda.

OPPO Reno 6, kamera kullanımını yapay zeka ile güçlendiriyor ve böylelikle pek çok yetenek kazanıyor. Bundan yalnızca fotoğraf çekimlerinde değil, tıpkı vakitte görüntü kayıtlarında da faydalanıyorsunuz. Görüntü adımında, arayüzden üstteki AI ikonuna tıklayarak AI Vurgulu Görüntü‘yu aktifleştirebiliyorsunuz. Böylelikle art ışığa sahip ortamlarda çekim yaptığınızda bile net, parlak ve canlı renklerle görüntü kaydetmenizin yolu açılıyor. Ayrıyeten görüntü kaydında hem ön hem art kamera ile bokeh efektli görüntüler kaydetmeniz de mümkün. Bilhassa ön kamera ile yapacağınız görüntü kayıtlarında bu modu seçmeniz hayli tatmin edici sonuçlar ortaya çıkartacak.

Bu ortada Reno 6 ile 4K görüntü kaydı yapabiliyorsunuz. Tekrar titreşimsiz görüntüler çekebilmeniz için telefona Ultra Steady modu da pozisyonlandırılmış. Bunu da görüntü adımındayken çabucak üstteki Görüntü Steady ikonuna tıklayarak açabiliyorsunuz. Fakat bu modda çekim yaparken, görüntü çözünürlüğü üst hududunun 1080p olacağını da söyleyelim ki rakiplerde de durum farklı değil aslında.

Reno 6, hoş fotoğraflar çekebiliyor. Bilhassa gündüz çekeceğiniz görüntü fotoğraflarından ve 44 MP çözünürlüğündeki ön kamera ile çekeceğiniz selfie fotoğraflarından epeyce şad kalacağınız kanaatindeyiz. Ön kamerada da yeniden gyro-EIS dayanağına yer verilmiş olması sevindirici. Bu ortada telefonun ana kamerası ile yapacağınız fotoğraf çekimlerinde 64 MP ölçüsünde fotoğraflar elde etmek istiyorsanız, bunu yeniden arayüzden seçmeniz gerektiğini de söyleyelim.

Özetle

Evet, sonuç olarak kıymetlendirecek olursak, OPPO Reno 6‘nın sınıfının başarılı bir üyesi olduğunu söylemek kuvvetle mümkün. Düzgün özelliklere sahip olması ve kullanım alanını çeşitli tutuması telefonun en değerli artıları.

Reno6’nın şu anda fiyatı 7.299 TL olarak karşımıza çıkıyor. Ancak yeni çıkan bir telefon olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor ve olağan ki fiyatlanırken de her geçen gün durmaksızın yükselen döviz kurları hesaba katılıyor kuşkusuz. O nedenle artık neye değerli neye ucuz diyeceğimizi bizler de şaşırmış haldeyiz. Yalnızca Reno 6 değil, yeni çıkan öbür orta sıonıf akıllı telefonların fiyatlarının da bu çizgiye konumlandığını görmeye başlıyoruz. Öte yandan halihazırda piyasada olan telefonların fiyatları da her geçen gün güncelleniyor. O nedenle burada takdir sizlerin olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu