Teknoloji

OPPO A55 İnceleme

OPPO A55. Şu sıralar uygun fiyata yeterli iyi bir akıllı telefon satın almak isteyenlerin listesine eklemek isteyeceği bir telefon olduğunu daha birinci baştan söyleyebileceğimiz OPPO A55, anahtar özellikleriyle tatmin edici bir model. OPPO A55, çok kısa bir mühlet evvel satışa sunuldu ve satışa birinci çıktığında fiyatı 3499 TL idi. Pek çok akıllı telefonun fiyatı bu devirde üst hakikat seyrederken OPPO A55 bilakis bir hareketle şu an 3 bin TL fiyatla bulunabiliyor olmasıyla avantaj yaratıyor. Hatta takip ederseniz çeşitli kampanyalar da yakalayabilirsiniz. Bu telefonda MediaTek Helio G35 işlemci, 5000 mAh kapasitesinde batarya, 6.51 inç büyüklüğünde hoş manzara sunan bir ekran ve 3’lü art kamera konseyimi yer alıyor. Bir müddettir kullanıyoruz; pekala, bakalım artık ayrıntılarında neler sunuyor, fiyatına nazaran nasıl performans gösteriyor…

OPPO A55 Tasarımı Nasıl?

OPPO A55, tasarım açısından eli yüzü düzgün bir model. Elbette art kapağı plastik gereçten oluşuyor, ancak bu rahatsız edici değil. Telefonun art yüzeyi polikarbonat gereçten yapılmış olmasına karşın yeterli bir his veriyor. Bizde siyah renkli modeli olsa da, ayrıyeten bu telefonu mavi renk seçeneğiyle bulabiliyorsunuz ki o model, kısa bir mühlet evvel incelediğimiz OPPO Reno 6 üzere etraf ışığına nazaran gökkuşağı tonları gösterebiliyor. Burada tercih sizlerin olacak.

Telefonun ardında, az evvel de söylediğimiz üzere 3’lü kamera heyetimi, LED flaş ve OPPO logosunu görüyoruz. Telefonun önünü çevirdiğimizde, sol köşede selfie kamerasını, üst kısımda da ahizeyi buluyoruz. Ekran kenarları bu sınıf telefonlar ortasında olabildiğince inceltilmiş olan telefonda, parmak izi okuyucu da yer alıyor. Telefonun sağ kenarına yerleştirilen bu sensör çok süratli bir tanılama yapabiliyor. Elbette başka bir biyometrik güvenlik sistemiyse yüz tanıma. Bunu da tekrar ön kamera yoluyla ayarlayabiliyorsunuz.

Ses butonları telefonun sol kenarına SIM kart çekmecesinin altına yerleştirilmiş. MicroSD kart yuvasını da yeniden SIM kart çekmecesi içinde görebiliyorsunuz. microSD kart yuvası sayesinde telefonun hafızasını 256 GB daha artırabilmeniz mümkün.

OPPO A55’in alt kenarına geldiğimizde de burada 3.5 mm kulaklık gişini, USB-C portunu ve hoparlörü görüyoruz. Bu ortada telefonun kutusunda hem kulaklık hem silikon kılıfının bulunduğunu söyleyelim.

OPPO A55 Ekran ve Multimedya

OPPO A55, 6.51 inç düzeyinde pek kâfi büyüklükte bir ekrana sahip. 270 ppi kapasiteli bu ekran, 1600×720 piksel çözünürlüğünde manzara üretiyor. Sınıfı dahilinde panel olarak LCD kullanılmış olmasına rağmen, ekran şaşırtan derecede çarpıcı renkler ve uygun görüş açıları üretiyor. Böylelikle Netflix olsun, YouTube olsun görüntüleyeceğiniz görüntüler size sürükleyici bir izleme tecrübesi sunacak.

Ekranı parlak ve canı olduğu için beğendiğimiz telefonun ekran ayarlarını da elbette öteki OPPO telefonlar üzere ayarlayabiliyorsunuz. Ekran ayarlarından ekran sıcaklığını soğuk, varsayan ya da sıcak biçiminde değiiştirebilirsiniz. Ayrıyeten, karanlık mod seçeneği ile göz rahatlığı modu seçeneği de yeniden bu ayarlarda bulunuyor.

Genel olarak ekran âlâ düzeyde ve günlük kullanım muhtaçlıklarını karşılıyor. Öte yandan multimedyanın öbür ayağı ise elbette ses. Telefonda kuşkusuz bu sınıf fiyatındaki öteki telefonlarda da olduğu üzere tek hoparlör yer alıyor. Lakin ses çıkışının güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Bu hoparlör multimedya kullanımları için kâfi düzeyde. Daha varlıklı bir dinleme tecrübesi için kulaklık kullanabilirsiniz ki telefonda 3.5 mm kulaklık girişinin olması da bu manada avantaj yaratıyor ve kendi kablolu kulaklığınızı kullanma fırsatı sunuyor. Telefonun kendi kulaklığının olduğunu da söylemiştik.

OPPO A55 Özellikler ve Performans

OPPO A55, işletim sistemiyle elbette yeni bir telefon. Android 11 ile kutusundan çıkan telefon gelecek yeni Android güncellemesini de alacaktır. Arayüz olarak ise, tekrar OPPO’nun şimdiki ColorOS 11.1 yazılımının kullanıldığını görüyoruz. ColorOS’i şahsileştirmek istiyorsanız adeta tonlarca seçeneğinizin olduğunu söyleyebiliriz. Simge formundan yazı tipine, ana ekranın genel görünümden daha pek çok noktaya kadar seçenek telefon içinde sizi bekliyor.

OPPO A55’in işlemcisi, başta da söylediğimiz üzere MediaTek Helio G35 yonga setine dayanıyor. Bu işlemci bu segment için ülkü performans gösteren bir seçenek. Bu ünitesi 4 GB RAM ile destekleyen OPPO, telefonun depolama alanını da 64 GB olarak belirlemiş. Ama bu alan yetmez ise, az evvel de söylediğimiz üzere bu kapasiteyi microSD kart yoluyla 256 GB’a kadar artırabiliyorsunuz.

Bu teknik takıma dayanarak genel olarak telefonun performansının uygun düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Helio G35 yonga seti, görüntü akışlarında, toplumsal medyada gezinmede ve web dolanım ile ugulamalarda, temel etkinliklerde sıkıntısız bir halde çalışabiliyor. Elbette orta sınıf bir işlemci olduğu için ondan pek olağan ki üst sınıf performans beklememek gerektiğinin de altını çizelim.

Öte yandan performans noktasında oyunlarda da değerlendirdik elbette OPPO A55’i. Genshin Impact, Asphalt 9 ve Pokemon Unite üzere oyunları rahatlıkla oynayabiliyorsunuz. Öte yandan Call of Duty Mobile türevi Battle Royale tipi oyunlarda da âlâ bir performans ürettiğini söyleyebiliriz. Elbette üst grafik çizgisinde değil, daha ölçülü kullanımlar için uygun olduğunu da iddia edersiniz.

Bu ortada bu kısmı kapatmadan son olarak telefonda NFC dayanağının yer aldığını da söyleyelim. Pek çok yerde NFC olmadığı yazıyor, yanlış anlaşılmaları da böylelikle ortadan kaldırmış olalım.

OPPO A55’in pil ömrüne de değinecek olursak, telefonda 5000 mAh kapasitesinde bir bataryanın kullanıldığını söyleyerek kelama başlayabiliriz. Bu batarya, çok etili bir kullanım sağlıyor. Tam gün şarj konusunda sorun yaşamıyorsunuz. OPPO A55, 5000 mAh’lik bataryasıyla yaklaşık 30 saate kadar telefon görüşmesi yapma ve 25 saate kadar da müzik dinleme imkanı tanıyor. Sinema izleyeceğinizde ise, Full HD çözünürlülü bir görüntüyü internet üzerinden 23 saat müddetince izleyebiliyorsunuz.

Bunların yanı sıra OPPO A55 de, daha evvel incelediğimiz öteki OPPO modellerinde olduğu üzere gece en az şarj tüketen bir telefon. O denli ki, Optimize Edilmiş Gece Şarjı özelliği sayesinde, telefonu gece şarja takmadığınızda sadece yüzde 1.37 oranında pil tüketiminde bulunuyor.

OPPO A55 Kameraları

Gelelim kameralara… Başta da söylediğimiz üzere OPPO A55, geride 3 lens bulunduran bir kamera yapısını benimsiyor. Ana kameramız bu sınıf için çok savlı biçimde tam 50 MP çözünürlüğünde. İkinci kamera makro çekimlere özel olarak ayrılmış 2 MP halinde olurken, telefonla bokeh, yani alan derinlikli fotoğraflar çekebilmeniz için 3’üncü kamera da 2 MP derinlik sensörü olarak yer alıyor. Ön tarafa dönersek ise, buraya da 16 MP çözünürlüğünde bir selfie kamerasının yerleştirildiğini görüyoruz.

Kalite açısından fotoğraflar çok detaylı sonuçlara sahip. Çektiğimiz fotoğraflarda renkler yanlışsız olurken, pozlardaki dinamik aralık da yeterli düzeyde. Fakat alışılmış ki elimizdeki telefon orta sınıfın bir üyesi olduğu için kimi vakitlerde çok pozlanmış fotoğraflar ortaya çıkabiliyor ki bu açıkçası çok da elzem değil.

Telefonda portre modu yer alıyor. Full HD görüntü kayıt imkanımız var. Art kameraların LED flaşla desteklenmiş olması ve ayrıyeten Gece modunun bulunması, düşük ışıklı ortamlarda fotoğraf ve görüntü çekmenin önünü açıyor. Ön kamera ile gece çekim yapacağınızda da dolgu ışığını açabiliyorunuz.

Telefonun 16 MP selfie kamerasında Yapay Zeka Güzelleştirme modu bulunuyor. Bununla bir arada hoş selfie fotoğraflar çekebiliyor, yeniden art kamera ile çekim yaparken de üst menüden de Parlak Renk modunu açarak fotoğraflarınıza doğal renk rötuşunda bulunabiliyorsunuz.

Özetle

Evet, OPPO A55’i pek çok yanıyla tanıdık, özelliklerini öğrendik ve performansına değindik. Toparlayacak olursak çok istikrarlı bir model olduğunu söylemek hiç de güç değil. Fiyatının karşılığını veriyor. Gündelik kullanımda performansıyla üzmeyecek, oyun oynayanları geri çevirmeyecek, uzun pil ömrü sağlayacak ve kameralarıyla da mutlu edici sonuçlar ortaya çıkartacak bir telefona imza atmış OPPO. Tüm bunlarla bir arada uygun fiyatlı istikrarlı, dizaynıyla da göze beğenilen gelen bir telefon arıyorsanız OPPO A55 yanlışsız seçim olabilir kanısındayız. Fiyatı ise başta da söylediğimiz üzere 3 bin TL dolaylarında. Çeşitli kampanyalar da olabilir, biraz daha araştırırsanız tahminen daha uyguna bile yakalayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu