Teknoloji

OPPO A16 İnceleme

Bu incelememizde OPPO’nun bilhassa uzun batarya dayanımıyla öne çıkan yeni akıllı telefonlarından A16 modeline yakından bakacağız. OPPO’nun A serisinde sunduğu yeni modeli şimdi çok taze bir akıllı telefon ve şu an yeni yeni raflarda kendine yer buluyor.

Yeni bir akıllı telefon satın almak isteyen, lakin bütçesini de çok zorlayamayanlar tarafından tercih edilebilecek olan OPPO A16, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen OPPO A15’in güncellenmiş modeli. İki telefon ortasında benzeri özellikler yer alırken, elbette kimi noktalarda A16 daha güzel sonuçlar üretiyor. Bunlardan biri batarya ömrü olurken, telefonun Android 11 işletim sistemiyle kutusundan çıktığını baştan söyemekte fayda var.

Evvel tasarım ayrıntılarıyla kıymetlendirecek olursak, OPPO A16’nın giriş segmenti için şık görünen bir telefon modeli olduğunu söyleyerek kelamı açabiliriz. Elimizde İnce Mavisi rengiyle bulunan telefonun art yüzeyinde 3D yansımaların sahnelenmesi için özel bir kaplama kullanılmış olması hoş ayrıntılarından biri olurken, art kenarların yuvarlatılmış çizgiler içermesi de telefonun ince profilli bir model olmasınına katkıda bulunuyor. Bu ortada OPPO A16’yı ayrıyeten Kristal Siyahı renk seçeneğiyle tercih edebildiğinizi de belirtelim.

OPPO A15’te parmak izi sensörü telefonun gerisindeydi. OPPO A16’da ise bunun yeri değişmiş ve sensör, telefonun sağ kenarına pozisyonlandırılmış. Bu yerleşim, eski yerine nazaran çok daha rahat bir erişim imkanı tanırken, epeyce da seri halde çalışıyor. Ayrıyeten telefonda isterseniz yüz tanıma özelliğini kullanabiliyorsunuz.

Ekranda selef modele kıyasla çok büyük değişikliklere gidilmemiş. IPS LCD panelin kullanıldığı ekranın boyutu 6.52 inç olurken, ekran çözünürlüğü 720×1600 piksel halinde. 20:9 ekran en uzunluk oranının bulunduğu telefonda, ekran piksel yoğunluğu 269 ppi düzeyinde ve ekran parlaklığı ise 480 nit düzeyine ulaşabiliyor. Böylelikle direkt güneş ışığı altında kullanımının kolay olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan telefonda renk performansı da âlâ düzeyde. Zati IPS LCD paneller, bu sınıfta uygun bir görsellik sağlamasıyla tercih ediliyor.

Ekranın üzerinde damla çentik yoluyla yerleştirilen ön kameranın çözünürlüğü 8 MP olurken, evvelki modelden bu manada fark sağlanmış. Bu kamera ile geniş açılı fotoğraflar çekilebilirken, tıpkı art kamerada olduğu üzere Full HD görüntü kaydı da yapılabiliyor. Art kameralar ise telefonda 3 adet. 13 MP geniş açılı ve f/2.2 diyaframlı ana kameranın yanına 2 MP makro ve 2 MP derinlik sensörlerine yer verilmiş durumda. Yapay zeka dayanağının unutulmamış olması da sevindirici. Böylelikle telefon uygun ışık kurallarına nazaran sahneyi otomatik olarak düzenliyor ve ortaya âlâ sonuçlar çıkmasını sağlıyor. Şayet çekimlerinizin daha parlak olmasını istiyorsanız, kamera arayüzünden üstten Parlak Renk modunu açabiliyor, doygunluğu ve parlaklığı bu halde dengeleyebiliyorsunuz.

Arayüzde telefonun sınıfı için yeteri kadar mod seçeneği bulunuyor. Bunlar ortasında Gece, Portre, Uzman, Panorama, Makro ve Hızlandırılmış mode seçenekleri mevcut. Makro çekimler yapacağınızda ışık kaidelerinin daha uygun olmasına kıymet göstermeniz gerekirken, ana kamera ile çekim yapacağınızda da 1x, 2x ve 5x yakınlaştırma seçeneklerini kullanabiliyorsunuz.

Android 11 aktüel işletim sisteminin kullanıldığı telefonda, arayüz epey sade tasarlanmış olan ColorOS 11.1 sürümüne sahip. Aradığınız şeyi rahatlıkla bulabiliyor, ekranlar ortası geçişlerde süratli bir biçimde sonuç alabiliyorsunuz. Öte yandan bu telefonda da Oyun Alanı kısmı unutulmamış. Bilhassa PUBG türevi oyunları oynarken bu moddan yararlanabilir ve rekabetçi bir performans elde etmek için Performans Modları kısmından Profesyonel Oyuncu modunu seçebilirsiniz.

OPPO A16, oyun için bu sınıfta uygun modellerden biri. Kullandığımız mühlet içinde PUBG de dahil olmak üzere pek çok oyunu denediğimiz telefonda, akıcı bir oyun tecrübesi sağlanabiliyor. Lakin elbette PUBG’de 60 fps beklememek gerekli. Eğlenceyi destekleyecek ölçüde performans alabiliyorsunuz.

Bu ortada telefonda kullanılan işlemcinin MediaTek Helio G35 olduğunu ve bu 8 çekirdekl yapıda tasarlanan işlemcinin, 4 GB bellek ile servis edildiğini de söyleyelim. Telefonun depolama kapasitesi 64 GB olurken, ayrıyeten bu alanı microSD kart yoluyla da artırabiliyorsunuz.

OPPO A16’da batarya kapasitesi selef modele nazaran artırılmış. 5000 mAh kapasitesine ulaşan batarya, böylelikle telefonun uzun mühlet kullanılabilmesi için gerekli olan takviyesi sağlıyor. Bu geniş batarya alanı ile YouTube üzerinden yaklaşık 21 saatlik görüntü oynatma mühletine ulaşabiliyor, güç tasarruf moduyla kullandığınızdaysa 2 günden fazla pil ömrü elde edebiliyorsunuz. Üstün Güç Tasarruf modunu aktifleştirdiğinizde pil yüzde 5’in altına düştüğü durumlarda bile yaklaşık 2 saatlik telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz.

Telefonda ayrıyeten alan Optimize Edilmiş Gece Şarjı özelliği de bulunuyor. Bunun sayesinde, gece şarj kaybı minimuma indirgenmiş. O denli ki, gece bekleme müddeti boyunca telefonun bataryasından yalnızca yüzde 1.21’lik bir kayıp görülüyor.

Özetle

Evet, sonuç olarak toparlayacak olursak, OPPO A16, giriş ve orta segment ortasına konumlandırabileceğimiz, uygun ölçüde yeni akıllı telefonlardan biri oluyor. Bütçeyi çok zorlamadan eli yüzü düzgün ve yeni çıkış yapmış yeni bir akıllı telefon satın almak isteyenler değerlendirebilirlerken, şu sıralar kampanyalı fiyatlarla da bulabiliyorsunuz. OPPO A16’nın fiyatı 3199 TL olarak belirtilmiş durumda, lakin biraz araştırdığınızda daha uygun fiyatlarla bulabildiğinizi söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu