Teknoloji

Monster Abra A7 V11.4 İnceleme

Biliyorsunuz Monster Notebook‘ta oyuncular için çok sayıda dizüstü bilgisayar seçeneği bulunuyor ve oyun için geliştirilen dizüstü bilgisayar kategorisinde her bütçeye nazaran bir model kesinlikle mevcut durumda. Bunlardan biri de yeni Abra A7 V11.4 oluyor. Yeni jenerasyon Abra modellerinde NVIDIA RTX 3050 ve 3050 Ti ekran kartı seçenekleri ile Intel’in 11’inci kuşak işlemcilerinin yer aldığını görüyoruz ve dahası artık bu laptop’larda Windows 11 işletim sistemine güncelleme imkanı yer alıyor ki bizim incelediğimiz modeli de biz Windows 11‘e yükseltmiş bulunuyoruz. Hepsinden bahsedeceğiz, oyun performanslarına göz atacağız, fakat evvel kelama her vakit olduğu üzere dizaynla başlayalım.

Monster Abra A7 V11.4 Tasarımı Nasıl?

Monster Abra A7 V11.4, dizaynıyla epeyce hoş görünen güçlendirilmiş plastik bir kasa yapısına sahip. Her vakit alıştığımız Monster’ın düz siyah kasa yapısını benimseyen laptop’ta artta yer alan Monster logosu ışıklandırmasıyla göz kırparken, kapağın alt bölmesine baktığımızda da burada işlemeli bir yapıya yer verildiğini görüyoruz.

17.3 inç boyutlu hayli geniş ekranıyla tam bir gamer platformu olduğunu söyleyebileceğimiz laptop’ta iç tarafta da tek bölgeli RGB aydınlatmalı tam boyutlu bir klavye yer alıyor. Klavyenin bu RGB ışıklandırmalarını Monster Denetim Merkezi yazılımı üzerinden yönetebiliyorsunuz. Bunun dışında da esasen bu yazılımdan hem mod geçişlerini hem başka ayarlayı yapabildiğinizi de yeri gelmişken söyleyelim. Mod değişim ekranında ayrıyeten Turbo fan seçeneğini de göreceksiniz. Bu seçeneği bilhassa ağır oyun seanslarında aktifleştirmenizi öneririz. Böylelikle laptop’ın her 2 yanına pozisyonlandırılmış olan 3’üncü kuşak Xcooling soğutma teknolojisi devreye giriyor ve laptop içindeki sıcak hava dalgası süratle dışarı atılıyor ve bu da kuşkusuz oyunlarda uygun bir performans elde etmenizi sağlıyor. Bu ortada mod değiştirmek için tek seçeneğiniz bu yazılıma girmek değil, birebir vakitte güç butonunun yanında yer alan özel tuş ile de oyun ve ofis modu ortasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Laptop’ın ilişkilerine bakacak olursak, sağ yanda USB 3.1 portları ile tam boyutlu kart okuyucunun bulunduğunu, sol kenara geldiğimizdeyse burada da USB 2.0 portu ile ses girişlerinin olduğunu görüyoruz. Başka irtibatlara art kenarda yer verilmiş. Burada USB Type-C portu bulunuyor, fakat bu birebir vakitte DisplayPort olarak manzara aktarmada da kullanılabiliyor. Öte yandan öteki manzara aktarabileceğiniz HDMI 2.1 portu da bu kısımda mevcut durumdayken, Gigabit Ethernet portuna yer verildiğini de görüyoruz. Laptop’ın kablosuz temasları ortasında ise Wi-Fi 6 dayanağı ile Bluetooth 5.1 yer alıyor.

Ayrıyeten bahsetmeden geçmeyelim. Laptop’ta 2 adet 2 watt’lık hoparlörler yer alıyor ve bu hoparlörler Sound Blaster Cinema 6 Plus ile güçlendirilmiş. Hoparlörlerin ses performansını Sound Blaster yazılımı üzerinden ayarlayabiliyorsunuz.

17.3 inç boyutlu bir oyun canavarı olmasına rağmen ince profilli bir tasarım anlayışını benimseyen laptop, 30.5 mm’lik kalınlığıyla sırt çantasına rahatlıkla sığabiliyor ve 2.5 kilogram yüküyle da rahatlıkla taşınabiliyor.

Uygun bir Oyun Tecrübesi için Orjinal Windows 11

Artık, bilindiği üzere Microsoft, Windows 11’i kullanıma sundu. Elimizdeki bu dizüstü bilgisayar olağanda FreeDos işletim sistemiyle geliyor, lakin satın alım basamağında laptop’ın pek çok konfigürasyon ögesini değiştirebildiğiniz üzere, isterseniz Windows 11 işletim sistemiyle yüklü olarak gelmesini de sağlayabiliyorsunuz. Monster Notebook’lar Windows 11 ile yenilenmiş durumda. Monster Abra A7 V11.4, bize de Windows 11 ile yüklü olarak geldi ve böylelikle en aktüel işletim sistemi tecrübesini de birinci elden bu laptop’ta kıymetlendirme talihi bulduk.

Windows 11, Windows 10’un tüm gücünü ve güvenliğini, tekrar tasarlanmış ve tazelenmiş bir görünümle sunuyor. Yeni araçlarla, seslerle ve uygulamalarla birlikte yeni devirdeki hayat şeklini kolaylaştırmak ve ahenk sağlamak için tasarlandı.

Bu noktada değerli bir bilgiye de parantez açalım. Orjinal Windows kullanımı çok çok değerli. Ayrıyeten orjinal Windows 11, en yüksek sürat ve performans gerektiren oyunları en üst düzeyde oynamak için değer teşkil ediyor. Zira yepyeni olmayan işletim sistemi kullanımı olan bilgisayarlarda oyunun takılması ve kesintiye uğraması ile çok sık karşılaşılıyor. Yani bilhassa oyun oynamak için böylesi bir dizüstü bilgisayar satın almak istiyorsanız, oyun performansını en üst seviyede yaşamak için yepyeni Windows 11 işletim sistemini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu ortada bir başka not: Windows 11’li Monster Notebook’ların 1 aylık Xbox Game Pass Ultimate ikramı ile bir arada geldiği alımı de paylaşalım.

Monster Abra A7 V11.4 Ekran Özellikleri

Monster Abra A7 V11.4, dediğimiz üzere 17.3 inç büyüklüğünde geniş mi geniş bir ekranla geliyor. Ekranın ince kenar çerçeveleriyle bir arada sunulmuş olması da manzaraya odaklanma kolaylığı sağlıyor. Ekranın üst kenarına bakacak olursak, burada ayrılmış bir alan içinde bir kameranın yer aldığını da görüyoruz.

Geniş görüş açısı sağlayan IPS panelden oluşan laptop’ın ekranı, Full HD çözünürlüğünde imaj üretiyor ve daha da değerlisi oyuncular için çok önemli olan 144Hz tazeleme suratına sahip olarak geliyor. Böylelikle bilhassa FPS ve yarış çeşidi oyunlarında akıcı bir oyun tecrübesi sağlanırken, görsel kalite de korunuyor. Ekranla ilgili bir öteki söyleyebileceğimiz şey, mat gereç ile kaplanmış olması olacak. Bu da ekranın yansımaları minimize etmesinin önünü açıyor.

Monster Abra A7 V11.4 Teknik Özellikleri Neler?

Buraya kadar her şey yolunda. Pekala, Monster Abra A7 V11.4’ün teknik takımında neler var? Başta da söylediğimiz üzere bu laptop’ta Intel’in yeni 11’inci jenerasyon işlemcisi kullanılmış. Intel Tiger Lake Core i7-11800H işlemcinin yer aldığı laptop’ta, bu işlemci 8 fizikî çekirdekli yapıda ve 16 izlek sahibi olmasıyla değer gösteriyor. Yalnızca oyunlarda değil, tıpkı vakitte ağır iş yükü getiren uygulamalarda da bu laptop’ın yüksek performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Kaldı ki aldığımız sonuçlar da bunu doğrular nitelikte.

Yeni işlemciye ek olarak NVIDIA’nın RTX teknolojisiyle donalı ve DLSS teknolojini barındıran GeForce RTX 3050 Max-Performance ekran kartını da bulunduran laptop, 4GB GDDR6 bellekli bu ekran kartıyla birlikte Forza Horizon 5, Guardians of the Galaxy, Far Cry 6 ve Resident Evil Village üzere AAA oyunlarda da pek tatmin edici sonuçlar üretiyor ki bunların ayrıntılarından az sonra bahsedeceğiz.

Laptop’ın teknik takımını tamamlayacak olursak, elimizdeki Abra A7 V11.4’te 8 GB DDR4 RAM yer aldığını ve 500 GB Crutial P2 M.2 SSD‘nin konumlandırıldığını söyleyebiliriz. Tekrar bu ögeleri de satın alım kademesinde istediğiniz üzere konfigüre edebiliyorsunuz. Bu laptop’a 64 GB’a kadar RAM desteği yapabiliyor, SSD’yi değiştirebiliyor ve hatta dilerseniz boşta olan 2’inci M.2 SSD portunu da tekrar listeden seçeceğiniz bir disk ile doldurabiliyorsunuz. Burada tercih büsbütün sizlere bırakılmış durumda.

Monster Abra A7 V11.4 Performansı Nasıl?

Artık gelelim performans notlarımıza. Monster Abra A7 V11.4 elimizde olduğu mühlet içinde pek çok noktada kıymetlendirme imkanı bulduk ve bunların natürel ki çoğunluğunu oyunlar oluşturdu. Lakin bilhassa işlemci gücünün de kıymetli bir noktayı teşkil ettiğini söylemek lazım, çünkü bu bir oyun bilgisayarı olduğu üzere, yüksek süreç kapasitesi ile tıpkı vakitte ağır uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir laptop.

Monster Abra A7 V11.4’e uyguladığımız testler ortasında birinci etapta Geekbench‘e bakalım istiyoruz. Burada işlemcinin tek çekirdek performansında 1473 puan toplayan laptop, çoklu çekirdek sonucundaysa 6016 puan almayı başarıyor. Grafik tarafında da misal bir sonuç görmek mümkün. Neredeyse 60 bin barajına dokunan Abra A7 V11.4, net skor olarak bu testte 58 bin 951 puan almayı başarıyor.

Cinebench R23 testine geldiğimizdeyse, tekrar burada da güçlü bir sonuç ile karşılaşıyoruz. Çoklu çekirdek performansında 9198 puan toplayan Abra A7 V11.4, tek çekirdek testinde de 1516 puan almayı başarıyor. Bu sonuçlarla sentetik test performansında listede de ismini kıymetli bir yere yazdırdığını söyleyebiliriz.

Pek natürel ki diske de bakmadan geçmedik. 500 GB kapasiteli Crucial P2 M.2 SSD‘nin CrystalDiskMark’tan aldığı sonuç 2327 MB/s sıralı okuma halinde olurken, diskin sıralı yazma performansı da 1166 MB/s üzere epey etkileyici bir sonuca ulaşıyor.

Oyun tarafına geldiğimizdeyse, Abra A7 V11.4’te yeni çıkan oyunları denemeye çalıştık. Bunlar ortasında Forza Horizon 5, Guardians of the Galaxy, Far Cry 6 ve Resident Evil Village yer alırken, her birinde laptop’ı yüksek grafik ayrıntılarıyla birlikte koşturduk.

Bunlardan Forza Horizon 5’te ortalama 70 fps sonuç üreten Abra A7 V11.4, sırasıyla Guardians of the Galaxy’de 70 fps, Far Cry 6’da 60 fps ve Resident Evil Village’ta ise 65 fps sonuçları üretti. Elbette bu çeşit oyunlarda oyun ayalarını yüksek grafik çizgisine de çekebilirsiniz, lakin en ülkü sonuçların yüksek grafik ayarlarında olduğunu söyleyebiliriz. Ha, şayet siz ultra grafik ayarlarında daha yüksek performans almayı amaçlıyorsanız, o halde RTX 3050 Ti’lı olan modele yönelmeniz daha yanlışsız olacaktır kanaatindeyiz.

Özetle

Evet, Monster Abra A7 V11.4 genel sınırlarıyla bu formda. Pek çok noktasından bahsettik, teknik takımını tanıdık ve performansından bahsettik. Geriye ise fiyat kaldı. Şu an Monster Abra A7 V11.4’ü elimizdeki teknik takımıyla bir arada 14 bin 399 TL fiyatla satın alabiliyorsunuz. Elbette inceleme mühletince de söylediğim üzere, bunu optimize etmeniz elinizde; kimi özellikleri çıkartabilir, yenilerini ekleyebilirsiniz. Bu ortada doğal ki bahis Monster Notebook olunca, şu 2 değerli noktayı da hatırlamak gerekiyor: Oynayamadığınız oyun olursa birinci 15 gün içerisinde para iadesi ve ömür uzunluğu fiyatsız bakım garantisi. Bunlar da oyun severlerin elini güçlendiren pahalar oluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu