Perşembe, Haziran 20, 2024

DİŞ HEKİMLİGİNDE YENİ GELİŞEN KAVRAMLAR TRENDLER(VİZAJİZM)

Vizajizm, manası Fransızca visage yani “yüz” sözünden geliyor. Bu kavram birinci olarak 1930’lu yılların başında mimarlar tarafından kullanılan bir formül olarak ortaya çıkmıştır. Sistemin diş estetiğinde uygulanabileceğini birinci düşünen ise Brezilyalı diş tabibi Braulio Paolucci olmuştur. Vizajizmle günümüzde uygulanan standart gülüş tekniğine rağmen, estetikle ilgili kişinin sadece dış görünüşünün değil; psikolojik yapısının, davranış kalıplarının ve yerleşik alışkanlıkların da bu calışmalara dahil edilmesi gerekliliği bildirilmiştir.

Vizajizm nasıl uygulanır?

İlk olarak hastanın yüzünün fotoğrafı çekilir.
Hastayla kendi temel karakteri özellikleri ile ne istediğine dair arzu ve isteklerini ifade eden bir görüşme yapılır.
3 boyutlu gülüş tekniği ile hastalar kendilerine uygun seçeneğe doktorlarıyla ortak karar verirler. Gerekirse yüzünde 3 boyutlu görüntüsü üzerinde plastik cerrahla da konsültasyon yapılarak uygun alternatifler tespit edilir. Bu bir harmonizasyondur. Tek başına bir dişin, bir burnun ya da tek başına bir kepçe kulağın düzeltilmesi bazen yeterli olmayabilir.
Hastalar hakkında elde edilen tüm bilgiler yapılacak tedavide kullanılır. Sonuç tum ekiple ve hastayla paylaşılır…

Bu tür calışmalarda yüzümüz; yüzümüzün bölgeleri; alın bölgemiz, burun bölgemiz, dudak bölgemiz, çene bölgemiz dişlerdeki altın oranlar vb… buna benzer donelerin hepsi sizin karakteriniz ve davranış kalıplarınızla ilgili ipuçlarını doktorunuza verir. Alına bir bakarsınız oranlamalar normaldir ama mimik kaslarınızı cok fazla kullanıyorsunuzdur. Bu durum; belki sizin çok daha yaşlı görünmenize sebep oluyordur. Sonra neler olup bittiğini daha iyi anlamak için resimler, modeller tartışmaya açılır. Burada diş hekimi, plastik cerrahınız, hasta, hatta laboratuvarınız, herkes fikrini ortaya atar ve sonucunda 3 boyutlu bizim ne istediğimize dair maketler ortaya çıkar. Burada amaç sadece mekanik estetik degil ; kişinin ruhunu da yapısını da içeren onu yansıtan protezlerin, uygulamaların kişilere yansıtılmasının amaçlanmasıdır. Bazen dr olarak şunu da hep düşünmüşümdür: Kişinin ruh ve karekterini anlamak için belirli bir zamanda hastayla zaman geçirmek gibi. Örneğin telefonda nasıl konusuyor? Arkadaşlarına hitap tarzı nasıl? Giyimi, mimik kaslarını nasıl kullanıyor vb vb. Günlük hayatta onu fotoğraflamak, arşivlemek gibi. Bana hep onemli gelmiştir …Sadece salt klinikte fotogğaflamanın yanında kişilerin günlük hayattaki davranışlarını da fotoğraf karelerine yansıtmak, arşivlemek bana biraz daha anlamlı gelmiştir……Örnegin: inatçı biriyseniz diş tasarımınız bu özelliğinize göre duzenlenir, daha agresif hatlar ortaya konur. Ya da, “Aslında ben inatçı yönümü törpülemek ve daha ılımlı biri olarak görünmek istiyorum.” diyorsanız farklı bir tasarıma sahip modeller, uygulamalar daha yumusatılmış hatlar içeren modeller size uygulanır. Bu yöntemde önemli olan sizin hisleriniz hissetikleriniz ve duygularınızın yansıtılması ve ekibin de bunu hissedebilmesidir.

Bu tür calışmaları aslında sanki hani terzilerin kişiye özel giysi diye uyguladıkları ‘Haute couture’ (kişinin özel beğenisine göre tasarlanmış, özel tasarım elbise anlamına gelen ve Fransızca’dan gelen bir moda terimidir. Tam karşılığı ise “ısmarlama”dır. ) calışmalarına benzetebiliriz

Bu calışmalar gösteriyor ki estetik diş hekimliğinin de diş hekimliğinin icerisindeki diğer bilim dalları gibi zaman içerisinde başlıbaşına bir bilim dalı olacagını ve icerisinde hani yemeğe katılan bir tutam tuz ya da bir ressamın tuvaline vuracağı son bir fırça darbesi gibi gülüşünüze, yüzünüze katılacak bir rötuşun bile bize nasıl bir anlam kazandırdığının farkında olmamızı sağlayacaktır.

Sonucta…. yeni gelişen kişiye ozel vizajizm kavramı ; yüz uygulamaları, protezler, icerisinde diş doktorunun, plastik cerrahın, hastanın, laboratuvarın, hemşirenin vb tüm bu konuda calışanların katkısını iceren bir multidisipliner yaklasım olduğu….burada amaç klasik standart herkeste aynı olan şeyleri fabrika gibi yaratmak, uygulamak, aynı görünüşe sahip kişiler ordusu oluşturmak yerine; kişinin mizacına, yapısına, ruh haline uygun, onu o yönde motive edecek çalışmaların ortaya çıkartılmasını sağlamaktır.

Tum güzelliklerin sizinle beraber olmasını dilerim. Dr Suhan SUNGUR

Tags: , , ,

0 Comments

Leave a Comment