Sağlık

Çene eklemi, (temporomandibular eklem – tme) problemleri

Çene Eklemi (TemporoMandibular Eklem – TME) Sıkıntıları

Çene Eklemi , kafatasına ilişkin Temporal kemik ile Alt Çene (Mandibula) ortasındaki bir eklem olup bedenin çift başlı tek eklemidir .

Alt ve üst çene dişlerinin kapanış bozuklukları sonucu oluşan rahatsızlıklar bu yüzden kısaca TME rahatsızlıkları ismiyle anılır . Bu tip kapanış bozukluklarının sonucunda genelde ortaya çıkabilecek rahatsızlığın belirtileri aşağıdaki üzere olabilir ;

1. Çene eklemi (TME) bölgesinde daima ağrı

2. Ağız açmada zorluk : ön alt-üst dişler ortasında ortalama 35-40 mm olan açıklık bazan 8-9 mm’ye kadar düşmektedir .

3. Migren tipi baş ağrıları

4. Kulak çınlaması , işitme kaybı

5. Ağzın açma hareketi esnasında çene eklemlerinde tok ses ve tıkırtı ,

6. Dişlerini daima gıcırdatma ve sıkma (Bruksizm)

Bu belirtiler kişinin gerilim seviyesi arttıkça daha kolay ortaya çıkmakta ve kökenindeki oklüzyon bozukluğunun düzeltilmemesi sonucunda daha da ağırlaşabilmektedir . Günümüzde hala yaygın olarak kullanılan ve gece plağı (oklüzal splint) diye bilinen koruyucuların uzun müddet kullanımı ise birçok defa durumu daha da ağırlaştırmaktadır . T-Scan III oklüzyon tahlil tekniği ile dişlerin kapanış tahlili yapılarak bu tip rahatsızlıklar başarılı bir halde düzeltilebilmektedir .

T-Scan Oklüzyon tahlili ile erken temasların yeri mühleti ve hangisinin daha evvel hangisinin daha sonra olduğu bilgisi ile diş başına düşen basınç ölçülerini görmek mümkündür :

Hastanın alt ve üst dişleri ortasına yerleştirilen 0.1 mm kalınlıktaki sensörler ile hasta ağzından alınarak bilgisayar ortamına aktarılan oklüzyon müddeti içerisindeki bilgilere nazaran, sorunun kaynağı olan dişlerdeki erken temas noktaları ortadan kaldırılır .

Aşağıda ortodontik bir tedavi sonrası çenesini zorlukla açabilen bir hastanın tedavi öncesi kaydını görmektesiniz . Bu kayıtlardan birincisinde (Res.1) oklüzyonun 1,054 cü saniyesinde 37 no’lu dişin meziobukkal ve disto bukkal tüberküllerinde toplam relatif basıncın %47 sini üstlenen bir erken temas noktası gözükmektedir . Bu noktanın ortadan kaldırılması ile durum olağana dönmüştür. (Res.2)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu