Teknoloji

Casper Excalibur E750 İnceleme

Bu kısımda konuğumuz Casper ve elbette mevzu yeniden Core Gamer ve profesyonellerin muhtaçlığını karşılayacak düzeyde bir bilgisayar. Şu an masamızda gördüğünüz bu kasa, sahiden de üst düzey donanım bileşenlerini içeriyor. Öte yandan dizaynıyla da ziyadesiyle göz doldurduğunu söylemek mümkün ki, zati sizler de görüyorsunuz.

Elimizdeki bu kasa, Excalibur E750. Biliyorsunuz, daha evvel sizlerle Excalibur E600 masaüstü bilgisayar incelemesini paylaşmıştık. Excalibur E750’ün Excalibur E600’e kıyasla pek çok tarafta yeniliği ve avantajı mevcut olurken, tasarım istikametiyle de bunu gösteriyor. Excalibur E750, E600’e nazaran çok daha renkli bir dizayna sahip ve daha fazla RGB LED içeriyor. Böylelikle sanıyoruz ki Core Gamer’ları bir oldukça heyecanlandıracaktır. Kasanın ön yüzüne baktığımızda, ön cam yüzeyde Caseper’ın “sınırsızlık tasarımı” olarak tanımladığı RGB LED’lerin yer aldığını görüyoruz. Böylelikle Excalibur E750 bilhassa akşamları, loş ışıkta çok hoş bir görünüm sağlıyor.

Elbette RGB deseni sırf kasanın ön yüzüyle hudutlu değil. Kasanın içini açtığınızda da burada yer alan donanım bileşenleri ile bir arada RGB ışıklandırmalarının devam ettiğini görüyoruz. Bunlara da birazdan daha yakından bakacağız.

Bu ortada Excalibur E750, beraberinde kendi özel klavye ve fare setini de getiriyor. Yeniden RGB aydınlatmayla donalı klavye ve mouse seti, şık dizaynının yanı sıra kaliteli gereçten üretilmiş ve hayli ergonomik. Böylelikle bu kasayı alırken ayrıyeten bir klavye ve fare satın almanıza da gerek yok. Bu ikili Excalibur E750 ile hoş bir eküri oluyor.

En Yeni Intel İşlemci Ailesi ile Yüksek Performans

Excalibur E750’de en yeni 12’inci kuşak Intel işlemciler kullanılıyor. Biz çekimimizi 11.nesil model ile yapıyoruz. Böylelikle oyuncuların yanı sıra profesyonellerin aradığı performansı sağlayabilen Excalibur E750’de, en üst segmentte Intel’in yeni 12.nesil Core i9-12900K işlemci kullanılıyor.

Tek seçenek bu değil. Excalibur E750’yi satın alım kademesinde pek çok farklı işlemci ve öbür donanım bileşenleri ile tercih edebiliyorsunuz. Şayet masaüstü bilgisayar satın alım kademesinde daha uygun fiyatlı bir seçenek arıyorsanız, bu kere performans/maliyet çizgisine oturan Core i7-11700KF işlemciyle tercih edebilirsiniz. Bu işlemcide de tıpkı Core i9-11900K’da olduğu üzere çarpan kilidi bulunmuyor ve böylelikle sürat aşırtma esnasında zirve frekansta tutunabiliyor. Bunların yanı sıra bu bilgisayar için 11’inci kuşak işlemci seçenekleri ortasında Core i5-11400F de mevcut. Öte yandan daha yenisi olsun derseniz 12’inci jenerasyon Core i9-12900K ya da bir evvelki kuşak olsun böylelikle biraz daha bütçeme uygun olsun derseniz, bu kere da 10’un jenerasyon Core i9-10980XE, Core i5-10500 ile Core i3-10105F seçeneklerini de bulabilmeniz mümkün. Lakin burada unutulmaması gereken şey şu: 11’inci kuşak işlemciler, 10’uncu kuşak işlemcilere nazaran yüzde 12’ye varan performans artışı sağlıyor.

11’inci jenerasyon Intel Rocket Lake serisi işlemciler, süreç gücü bir yana grafik işlemci performansına da büyük katkı sağladı. Bu noktada da evvelki jenerasyona kıyasla yüzde 20 oranında performans artışı sağlanırken, tekrar 11’inci jenerasyon Rocket Lake işlemciler, yeni çekirdek ve grafik mimarileri sayeside, yapay zeka tabanlı performans artışları, sınıfındaki en yeterli kablosuz ve kablolu temas özellikleri ve gelişmiş ayar seçenekleri ile oyunların yanı sıra bilhassa yük gerektiren uygulamalarda güç ve akıcılık sağlıyor.

Bu mevzuyu daha derinleştirecek olursak, 11’inci kuşak Intel işlemciler ile 10’uncu kuşak işlemciler ortasındaki temel farkları şöyle sıralayabiliriz:

  • 11. Jenerasyon Intel Core işlemciler; oyun, içerik oluşturma, iş ve günlük kullanım için performansı kıymetli ölçüde güzelleştiren yeni çekirdek mimarilerine sahiptir.
  • 11. Jenerasyon Intel Core işlemciler en yeni harici GPU’lar için 20’ye kadar PCIe 4.0 çizgisine sahiptir.
  • 11. Jenerasyon Intel Core işlemciler; üretkenlik ve yaratıcılık uygulamaları ile başka uygulamalarda vazife tamamlamayı hızlandırmak için gelişmiş yapay zeka tabanlı akıllı performansı kullanır.
  • Yeniden makul 11. Kuşak Intel Core işlemci aileleri, daha süratli ve daha muteber ilişkiyi desteklemek için Wi-Fi teknolojisinde 20 yıldaki en büyük gelişme olan Intel Wi-Fi 6E yahut Wi-Fi 6 tahlilleri ile Thunderbolt 4 teknolojisi içerir.

Excalibur E750 Konfigürasyon Seçenekleri

Evet, işlemci kısmını bu halde tamamladıktan sonra Excalibur E750’de yer alan öteki donanım bileşenlerine bakalım. Excalibur E750’de kullanılan donanım bileşenleri en son teknolojiyi içeren komponentlerden oluşuyor. Bu ortada tıpkı işlemcide olduğu üzere bu kasayı farklı donanım bileşenleri ile de donatabiliyorsunuz. Her bir bileşenin çok sayıda alternatifi mevcut ve bu sayede satın alım kademesinde Excalibur E750’yi istediğiniz üzere özelleştirebiliyorsunuz. O denli ki işlemci fanı seçenekleri ortasında bile 4 farklı seçenek bulunuyor. Bu 4 seçenek ortasında Intel işlemci soğutma fanı seçeneği, ile 120 mm, 240 mm ve 360 mm Casper Excalibur işlemci sıvı soğutucu seçenekleri yer alıyor.

Bunları söyledikten sonra ekran kartı seçeneklerine bakalım: Excalibur E750’de hem NVIDIA hem AMD ekran kartları kullanılıyor. NVIDIA tarafında RTX 3090, 3080 Ti, 3080 ve 3070 segmentlerinden başlayarak daha düşük segmentlere ilişkin ekran kartlarını bulabiliyorsunuz. Seçenekler ortasında RTX 3060 da RTX 2060 da mevcut. AMD tarafına geldiğimizdeyse, burada da geniş yelpaze sunuluyor. AMD chipset versiyonlarında 6900 XT, 6800 XT, 6700 XT modellerinden başlayarak birçok farklı opsiyonu bulabiliyorsunuz. Bu ortada ekran kartlarının daha uzun mühlet sağlam bir biçimde kalabilmesi için kasa içinde ekran kartı tutucusunun bulunduğunu da söyleyelim.

Tüm bileşenlerin tutulduğu anakart tarafında da gibisi bir yol izlenmiş. MSI X299-A ATX PRO, MSI B560M-A PRO, Gigabyte Z690 UD DDR5, Gigabyte Z590 Gaming X ve Gigabyte H510M H anakart seçeneklerinin bulunduğu Excalibur E750’de sürat aşırtma yapmak isteyen kullanıcılar muhakkak Z590 yahut Z690 yonga setli anakartları tavsiye etmeli. Profesyonel kullanıcılar da B560 yonga setli olanı tercih edebilirler. Şayet daha fiyat odaklı bir seçenek arıyorsanız bu sefer ise H510 yonga setli olan seçenek işinizi görecektir.

Excalibur E750’de güç kaynağı seçimi de 500 watt’tan 1200 watt’a kadar mümkün. Ayrıyeten gibisi husus depolama ve RAM kapasitelerinde de karşımıza çıkıyor. RAM tarafında 8 GB kapasiteli RAM kitlerinden 256 GB üzere çılgın bir kapasiteye sahip ve 3200 MHz frekans pahası içeren DDR4 seçeneklerine kadar tercihleri bulabiliyorsunuz. Depolama noktasında da keza 500 GB M.2 SSD’lerden 3 adet 4 TB kapasiteli SSD’ye kadar geniş bir portfolyo hazır. Şayet aradığınız seçenekler Excalibur E750’in sayfasında bulunmuyorsa, Casper ile bağlantıya geçerek istediğiniz konfigürasyon seçeneği üzerinden özel siparişler de verebilirsiniz. Bu noktada Casper sahiden de kıymetli bir iş yapıyor.

Excalibur E750, zati seçtiğiniz güçlü konfigirasyon seçenekleri dahilinde hakikaten de yüksek performans üretebiliyor. Buna ek olarak muhtaçlık duyulan soğutma da başarılı formda sağlanıyor. Kasada dahili olarak 3 adet 120 mm’lik RGB fan takılı durumda. Böylelikle hem kasanın soğutulması yüksek oranda sağlanıyor hem de RGB ışıklandırma ile tasarım içinde görsel zenginlik üretiliyor.

Metalik tasarımı sayesinde sağlam ve sağlam olan Excalibur E750’nin üst tarafında, kolay erişim için kıymetli portlara da yer verilmiş. Bunlar ortasında 2 adet USB 2.0, 2 adet USB 3.0, 1 kulaklık ve 1 mikrofon girişi yer alıyor. Elbette bunların dışındaki öbür geniş ilişki seçenekleri de kasanın art tarafında anakart çıkışında karşımıza çıkıyor. Böylelikle kablolu irtibat konusunda eliniz rahat. Keza kablosuz ilişki tarafında da o denli. Seçeceğiniz konfigürasyona nazaran 300 Mbps ila 1200 Mbps ortası süratlerde Wi-Fi ilişkisi sağlayabiliyorsunuz.

Özetle

Sonuç olarak değerlendirirsek Casper’ın Excalibur E750 ile ortaya yeniden ziyadesiyle güçlü ve esnek bir model koyduğunu söylemek pek mümkün. En yeni kuşak işlemci, en yeni NVIDIA ve AMD ekran kartı seçenekleri ve başka etraf bileşenleriyle birlikte dizaynıyla şık, birinci sınıf kalitede materyaller ile yüksek performans üretebilen bir masaüstü bilgisayar arıyorsanız Excalibur E750 sahiden de hoş bir seçenek olacaktır kanaatindeyiz. Fiyat aralığı ise elbette seçeceğiniz konfigürasyona nazaran değişiklik gösteriyor. Bununla ilgili ayrıntılı bilgi almak için de Excalibur E750’nin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu