Teknoloji

Android 13 İle Telefonunuza Gelecek Yeni Özellikler Belirli Olmaya Başladı!

Samsung, kimi kullanıcılar için birtakım sıkıntılara neden oluyor üzere görünse de, Galaxy S21 serisi akıllı telefonları için Android 12’nin erken sürümünün güncellemesini getirdi. Şayet aranızda Galaxy S21 sahipleri varsa, telefonlarını denetim ettiklerinde son güncelleme ile telefonlarının Android 12‘ye güncellendiğini göreceklerdir. Öte yandan şimdilerde Android 13 üzerinde çalışılıyor ve bu işletim sistemi de çıktığında Samsung telefonlar da dahil olmak üzere pek çok markanın modeline yansıtılacak. Pekala, Android 13’te Android 12’ye kıyasla ne üzere farklar olacak?

xda-developers Android 13’ün erken derlemesine bir kaynak vasıtasıyla erişmiş ve yeni sürümün ekran imajlarını elde etmiş. Bu sayede Android 13 ile birlikte yakında çıkacak olan birkaç özelliği ve değişikliğe göz atabiliriz. İşte Android 13 ile gelecek birtakım yeni özellikler:

Android 13’te Uygulama Lisanları

Android, birinci günlerinden bu yana lisan seçimi özelliğini sunuyor, lakin bu seçim çoğunlukla aygıt genelinde kozmik olarak uygulanıyor; yani aygıtın genel lisanını belirleyebilmenize imkan tanıyor. Yeni özellik ise, her uygulamanın lisanını özelleştirebilme imkanı sağlayacak üzere görünüyor. Ayarlar > Sistem > Lisanlar ve Giriş kısmından erişilebilecek gölümde, uygulamaları farklı lisan takviyesi ile seçebileceğiz.

Bildirimler İçin Çalışma Vakti Müsaadesi

Android’e yüklediğiniz her uygulama, aygıtınıza otomatik olarak bildirim gönderme özelliğine sahip. Telefonlarımızdaki uygulama sayısı arttıkça bildirim sayısı da kuşkusuz artmış durumda. Sonuç olarak her uygulama telefonunuza bildirim göndermek istiyor ve bu da pek beğenilen bir durum olmuyor. Android’in yeni sürümünde, bildirim ehemmiyetini belirleyebileceğiniz bir seçenek doğmuştu. Gelen bildirim sekmesinin üzerine tıkladığınızda açılan bu pencereden, bu uygulamadan bildirim alıp almama isteğinizi belirtebiliyorsunuz, lakin herkes bunu bilmiyor. Neyse ki Android 13 ile buna da el atılıyor.

Android 13 ile bir arada bildirim müsaadeleri konusunda yeni bir seçenek daha doğacak üzere görünüyor. Ayarlar > Zımnilik adımından erişilebilecek olan uygulama müsaadeleri kısmında Bildirimler isminde bir sekme açılacak ve böylelikle tüm uygulama bildirimleri için müsaadeler tek bir ekrana bağlanacak.

Android Kaynak İktisadı Geliyor

Google, Android 13 ile birlikte yeni bir özelliği daha devreye alacak üzere. The Android Resource Economy olarak geçen Android Kaynak İktisadı özelliği, aygıtın güç kullanımı idaresine odaklanacak üzere görünüyor. Böylelikle aygıtın mümkün mertebe daha yüksek pil tasarrufu yapması sağlanacak.

Android 13 ile birlikte daha bunun üzere çok daha fazla yenilik gelmesini bekliyoruz. Daha fazla özellik belirdiğinde, yeniden gelişmeleri size aktaracağız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu