Perşembe, Haziran 20, 2024

Otonom, yani şoförsüz arabalar üzerine yapılan çalışmalardan elbette farklı araç çeşitleri de yararlanıyor. Yamaha’nın 2015 yılından bu yana üzerinde çalışmakta olduğu şoförsüz motosikleti Motobot artık gerçek ve pistlerde aktif olarak test sürüşleri gerçekleştiriyor. Yamaha’nın 2017 yılı içinse iki büyük maksadı var. Bunlardan birincisi, yarış pisti etrafında bir tıpta 200 km/s sürate ulaşmak, bir oburu ise, MotoGP şampiyonu Valentino Rossi’yi alt etmek.

Yamaha, 2017’nin birinci maksatlarına ulaşmış. Saatte 200 km sürate erişebilen Motobot, bir başka amacı olan Rossi’yi yenmeninse şimdilik 30 saniye gerisinde. Yamaha, motosiklet üzerinde çalışmalarına devam ederek, bu süreyi düşürebileceğini umuyor.

Şu anda Motobot’un aldığı müddet 117 saniye 504 salise. Buna karşılık Valentino Rossi ise tam tipi 85 saniye 740 salisede tamamlıyor. Gönlümüz her ne kadar Rossi’nin üstünlüğünün bir otonom tarafından alt edilememesinden yana olsa da, gelişen teknolojiyle buna çok karşı koyamayacakmış üzere görünüyor. Bu yarışı daima birlikte göreceğiz, o vakte kadar ise çabucak üstteki görüntüde Motobot’u izleyebilirsiniz.

0 Comments

Leave a Comment