Sağlık

Penis Kalınlaştırma Ameliyatı Nedir?

Tıbbı olarak 9 cm altındaki penisler micro penis olarak tanımlanmakta ve tıbbı endikasyonla penis uzatma cerrahileri uygulanmaktadır. Bu tıbbi endikasyon dışında kişinin isteği üzerine estetik amaçlı uzatma ve kalınlaştırma ameliyatları da yapılabilmektedir.

Penis Kalınlaştırma Ameliyatı

Üroloji kliniklerine penisin ince olduğu şikayeti ile cerrahi talebiyle binlerce erkek başvurmaktadır. Peki bu erkeklerin penisin normal kalınlıkta olup olmadığını nasıl belirleyebiliriz. Bu tartışmalı konu ile ilgili çeşitli ülkelerde uzunluk kalınlık nomogramları oluşturmak amacıyla makaleler yayınlanmış fakat standart bir nomogram olmaktan uzak olan bu çalışmalar baz alınarak ortalama bir penis kalınlığı standartı oluşmuştur. Penis kök kısmından yapılan erekte penis çevresi ortalama olarak 11-13 arasında denilebilir. Penis kalınlığının tıbbi olarak kişide bir eksiklik veya hastalık yaptığına dair bilimsel bir tespit yoktur. Batı merkezli partner memnuniyet çalışmalarında kadınların cinsel tatmin açısından penis kalınlığının tatminlerinde en önemli fiziksel faktör olduğnu bildirmişlerdir. Bu genel kabul ve bilimsel çalışmalar erkekleri penis kalınlaştırma ameliyatlarına doğal olarak yönlendirmiştir.

Penis kalınlaştırma ameliyatları çeşitli dolgu malzemeleri veya penisi çepeçevre saran malzemeler penis çevresinde ortalama 3-4 cm artış hedefleyen cerrahilerdir. Dolgu malzemesi olarak genelde kişiden alınan yağ dokusu veya hiyaluronik asit kullanılır. Diğer bir yöntemde penisi çepeçevre saran özel bir malzeme ile yapılan cerrahilerdir. Başarı oranları arasında çok büyük farklılıklar olmamasına rağmen kişinin kendisinden alınan yağ dokusu daha uyumlu bir malzeme olduğu için yaygın olarak bu teknik tercih edilmektedir.

Penis kalınlaştırma ameliyatı spinal anestezi altında ortalama 30 dk süren bir operasyondur. Hastanede kalış süresi ortalama 24 saattir. Ameliyat sonrası kısa zamanda aktif cinsel yaşama başlanabilir. Kalınlaştırmada kullanılan dolgu malzemesinin zamanla bir kısmı vücüt tarafından emilebilir ve yaklaşık 2 yıl içinde bir cerrahi gereksinimi olabilir.

Diğer bir konu ameliyat sonrası beklentiyi gerçekçi bir biçimde ele almak ve psikolojik olarak bu konuda destek almak hayati öneme sahip bir konudur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu