Çarşamba, Haziran 19, 2024

Google’ın birçok yeniliğinin ortaya çıktığı 2018 I/O açılışı birkaç saat evvel sona erdi. CEO Sundar Pichai’nin başlattığı aktiflikte firmanın teknoloji dünyasına ve insanlığa kazandırmak istediği yeni araçları ve hizmetleri görme talihi bulduk. Google I/O’dan haberler gelmeye devam edecek, lakin bugünün en kıymetli yeniliklerini aşağıda bir ortaya topladık.

Android P

Üç düğmeli gezinti çubuğuyla vedalaşmaya, telefonunuzu ne kadar kullandığınızı gösteren Dashboard ile tanışmaya hazırlanın. Görünümü yenilenen işletim sistemiyle etkileşim, artık iPhone X’tekine benzeri hareketlerle gerçekleşiyor.

Yeni Dashboard ise vaktinizi telefonda nasıl geçirdiğinizi, telefonun kilidini kaç defa açtığınızı, kaç ihtar aldığınızı gösteriyor. Bu panonun maksadı, telefon kullanımınızı denetim altına almak ve gerçek hayattan kopmanıza mahzur olmak.

Bu yaz yayınlanacak olan Android P’nin beta sürümü, bugün Google, Essential, Sony, Nokia üzere birtakım firmaların muhakkak telefonları için yayınlandı.

Google Duplex

Bugünkü konuşmanın en etkileyici anlarından bir tanesi, Google Assistant’ın bir kuaförü arayarak randevu almasının ses kaydıydı. İki insanın karşı karşıya konuştuğunu duyduk, robotik sesten ise eser yoktu. Lakin konuşanlar, Google Assistant’lardan diğeri değildi.

Yeni Asistan Sesleri

Google’ın sanal arkadaşının ses çeşitliliği yakında artacak. Asistan, kulağa doğal gelen altı yeni sesle zenginleşecek. Ayrıyeten öbür bir müjde, Google Asistan’ın yıl sonuna kadar Türkçe dayanağına kavuşacak olması.

Asistanlı Smart Display’ler Bu Yaz Gelecek

Amazon Echo Show yakında karşısında dişli bir rakip bulacak. Google, Assistant’ı içeren Smart Display’lerin sevkinin Temmuz’da başlayacağını duyurdu.

Gmail (Neredeyse) Sizin İçin Eposta Yazabiliyor

Smart Compose fonksiyonu, yapay zeka sayesinde “epostaları sıfırdan yazarken size yardım edecek“. Yeni fonksiyon, cümleleri yazmaya başladığınızda sizin için tamamlayabilecek. Smart Compose, yeni Gmail kullanıcılarına önümüzdeki birkaç hafta içinde gelecek. G Suite kullanıcıları birkaç hafta bekleyecek.

Google Maps Artık Daha Toplumsal

Maps’e eklenen “Sizin İçin” sekmesi, yakındaki yeni ve oburlarının beğendiği restoranları keşfetmenizi sağlayacak. Arkadaşlarınızla yemek yiyecek yer seçmeniz bile mümkün olacak. Bunun yanında işletmeler, Google Maps’e kendileri hakkındaki haberleri ekleyebilecekler.

Artırılmış Gerçeklik Takviyeli Yol Tanımı

Yürürken yol tanımı almak isterseniz Google Maps size eskisinden fazlasını sunacak. Kamerayı makul bir istikamete yönelttiğinizde artırılmış gerçeklik takviyeli, etkileşimli bir tecrübe sunulacak.

Google Photos Artık Daha Akıllı

Google Photos, özneleri art plandan ayırabilme, renkleri ortaya çıkarma ve art planı siyah beyaz yapma üzere fonksiyonlar kazanıyor. Üstelik eski fotoğraflarınızı renklendirmeniz de mümkün olacak. Makine tahsili sayesinde fotoğraflarda rastgele bir arkadaşınız algılandığında, kelam konusu fotoğrafı arkadaşınızla paylaşmak isteyip istemediğiniz sorulacak.

Yapay Zeka Google News’a da Dokundu

Önemli biçimde elden geçirilen haber uygulaması Google News, artık gücünü yapay zekadan alıyor. Uygulama, size birebir haberin farklı kaynaklardaki sürümlerini gösteriyor. Böylelikle sizi yanıltabilecek haberlere karşı başınızda gerçeğe daha yakın bir fotoğraf oluşabiliyor. Google, herkese gösterdiği kaynakların birebir olduğunu söylüyor.

Google Lens ile Gerçek Hayattan Metin Kopyalama

Google bunu daha evvel göstermişti lakin sanırız artık Google Lens ile gerçeğe dönüşmeye hazır. Yeni fonksiyon sayesinde kamerayı gerçek hayattaki rastgele bir metne doğrultup, bunu telefonda rastgele bir metin düzenleme kutusuna yapıştırabileceksiniz.

Lens, moda olan şeyleri bulmanıza da yardımcı olacak. Google Lens’in giysiyle ilgili iddiaları çok isabetli değil lakin Google, varsayımların yakın olduğunu düşünüyor. Yeni “tarz eşleştirme” fonksiyonu, kamerayı doğrultarak emsal kıyafetleri internetten satın almanızı sağlıyor.

Tags: , , , ,

0 Comments

Leave a Comment