Uncategorized

Çocukların Bağışıklık Sistemlerini Güçlü Tutabilmeleri İçin Öneriler

Bağışıklık sistemi, enfeksiyona neden olan zararlı mikroorganizmaların yol açtığı hastalıklara karşı vücudu koruyan ve bu etkenlerle tekrar karşılaşılması durumunda güçlü bir bağışıklık yanıtı ile o mikroorganizmayı etkisiz hale getiren fiziksel savunma mekanizmasıdır. Çocuklarda bağışıklık sistemi yetişkinlere kıyasla daha zayıftır ve bunun birinci nedeni, tüm vücut sistemleri gibi bağışıklık sisteminin de gelişimini henüz tamamlamamış olmasıdır. Bağışıklık sisteminin taslağı yaşamın ilk iki yılında anne sütü aracılığı ile oluşur. Bu dönemde anneden alınan antikorlar sayesinde vücut henüz tanımadığı enfeksiyon etkenlerine karşı savunma geliştirebilir. Daha sonraki dönemlerde ise immunglobulin olarak adlandırılan bağışıklık sistemi hücreleri gelişmeye başlar. Bu süreç, ergenlik dönemine kadar devam eder. Bu dönemde bağışıklık sistemi hücrelerinin yeterli düzeyde gelişmesi için vücudun beslenme, egzersiz, düzenli uyku gibi önemli faktörlerle desteklenmesi gerekir. Güçlü bir bağışıklık için tüm besin gruplarını içeren, yeterli, dengeli ve çeşitli bir beslenme düzenine sahip olmak gerekir. Şimdi gelelim bağışıklık sistemin arttırmak için önerilerimize;Bağışıklık sisteminin güçlü olması için ilk 6 ay sadece anne sütü besleyin ve 2 yaşına kadar anne sütü verin.Doğumundan itibaren tüm aşılarını yaptırın. Bebekler aşılanmazsa, vücutları hastalığa neden olabilecek mikroplara karşı güçsüz düşer.
Çocuklarda kansızlık, demir eksikliği, folat, B12 vitamini eksikliği, D vitamini eksikliği, çinko eksikliği sık hastalanmaya neden olur. Bu yüzden belirli aralıklarla eksiklik var mı araştırmalı, eksiklik varsa tedavi edilmelidir.
Hekiminizin kontrolünde rutin kontrollerini ihmal etmeyin.
-Çocuklarımız için zerdeçal ve zencefili, ev yapımı yoğurtla tüketin
-Bağırsak dostu kefiri meyve ile tatlandırın
-Çocuğunuza kiviyi, pekmezle yedirin. . C vitamini aynı zamanda vücutta demir mineralinin emilimini de artırıcı etkiye sahiptir. Demir eksikliği problemi yaşayan çocuklarda kivi üzerine pekmez sürülerek tüketmeleri, pekmezde bulunan demir emilimini artırarak çocuklara iki kat bağışıklık kazandırmaktadır. Çünkü pekmezin içeriğindeki demirin emilimi için de C vitamini gerekmektedir.
-Omega-3 deposu balıkla çocuğunuzun hem zihnini hem bağışıklığını destekleyin .Balık, çok güçlü bir antioksidan olan selenyum içerir. Haftada 2-3 gün balık tüketmek çocuğun okuldaki konsantrasyonunu artırarak derslerdeki başarısına yansırken bağışıklık sistemini de üst seviyede tutacaktır.
-Fast food yerine anne yemeği pişirin
-A, D, E ve B12 vitaminlerinden zengin yumurta çocuğun zeka gelişimini destekleyip beyin yapısını korurken içerdiği kaliteli protein sayesinde de sağlıklı büyümelerine büyük katkı sağlamaktadır.
-Güçlü bir bağışlıklık sistemi için sağlıklı beslenmenin yanında,egzersizin ve düzenli uykunun da çok önemli olduğunu unutmayalım
-Sağlıkla kalın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu