Teknoloji

Boston Dynamics işleri abarttı! Atlas parkura çıktı!

Uzun bir müddettir Atlas robotu üzerinde çalışan Boston Dynamics, işleri epey ilerletmiş. Bundan iki yıl öncesine kadar bacağı üzerinde istikrara durmaya çalışan Atlas, artık parkura çıkıyor, sıçrıyor ve sahiden de yaptığı hareketlerle bilim kurgu sinemalarından fırlamış üzere görünüyor.

Atlas üzerinde çalışmayı sürdüren Boston Dynamics, yeni bir görüntü yayınladı. İnsansı robotunu bir şantiye alanında özel olarak düzenlediği parkurda pahalandıran Boston Dynamics, yakın bir gelecekte Atlas’a çeşitli alanlarda misyon vermeye başlayabilecek üzere görünüyor. Çünkü işlemci gücü bir oldukça artan Atlas, bununla birlikte yeni yetenekler de kazanmış.

Atlas, iki ayağı üzerinde daha uygun istikrarda durabiliyor. Önüne çıkan manilerin üzerinden atlayabilen robot, ayrıyeten daha seri koşabiliyor ve hatta yüksekliği 40 cm’ye kadar olan basamakları süratlice çıkabiliyor. Bu ortada bu basamakların birbirine çapraz olarak yerleştirildiğini de söylemek lazım. Çünkü Atlas, diyagonal yerleştirilmiş basamakları problemsiz aşabiliyor.

Çabucak üstte zati Atlas’ın son performansını izleyebilirsiniz. Her ne kadar geleceğe göz kırpmak heyecan verici olsa da, kuşkusuz görüntüdeki aygıtın hareketlerinin bir o kadar da ürkütücü geldiği açık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu