Uncategorized

BILLIE EILISH NÖROLOJİK BOZUKLUK İLE YAŞAMANIN ZORLUKLARINI ANLATTI

Billie Eilish, Tourette sendromu ile yaşamanın nasıl bir şey olduğunu anlattı. Netflix’in ‘My Next Guest Needs No Introduction’ adlı programında David Letterman ile konuşan Eilish, ilk teşhisin bir tik geliştirdikten sonra 11 yaşındayken konulduğunu anlattı. Tourette sendromu, insanlarda tikler veya tekrarlayan ani hareketler veya sesler yaşamasına neden olan bir sinir sisteminin bir durumu.

“Bunun hakkında konuşmaktan çok mutluyum” diyen Eilish, “Aslında bunun hakkında soruları cevaplamayı çok seviyorum çünkü çok ama çok enteresan ve benim de kafam karışıyor ve anlayamıyorum” diye ekledi. Letterman’a samimi bir şekilde bu nörolojik bozukluğu anlatan Eilish “Hiç tikim olmadığı olmuyor çünkü gün boyu sürekli yaptığım başlıca tikler, kulağımı ileri geri sallamak ve kaşımı kaldırmak ve çenemi çıtlatmak… Ve kolumu esnetiyorum, bu kaslarla oynuyorum. Bunlar, benimle sohbet ederken asla fark etmeyeceğiniz şeyler ama benim için çok yorucu oluyor” dedi.

Şarkı söylemek veya ata binmek gibi başka işlere odaklandığı zaman bu tikleri çok fazla yaşamadığını söyleyen Eilish, “Bu gerçekten garip, bundan daha önce hiç bahsetmedim. İnsanların en yaygın tepki verme şekli komik olmaya çalıştığımı düşündükleri için gülmeleri. Komik bir hareket yaptığımı düşünüyorlar. Ve bundan her zaman inanılmaz derecede rahatsız oluyorum. Ya da ne olduğunu anlamıyorlar ve sonra Tourette sendromum var diyorum” dedi.

2018’de bu bozukluğa sahip olduğunu açıkladıktan sonra bazı sanatçı arkadaşlarının kendisi ile teşhislerini paylaştıklarını ekleyen Eilish, “O kadar çok insan var ki, asla bilemezsiniz. Birkaç sanatçı öne çıktı ve ‘Aslında her zaman Tourette sendromum vardı’ dedi. Ve bu konuda konuşmak istemedikleri için onları ifşa etmeyeceğim. Ama bu benim için gerçekten ilginçti çünkü duyduğumda inanamamıştım” dedi.

Çocukluğunda Tourrette sendromu teşhisi konulduktan sonra bu duruma alıştığını ve kabullendiğini belirten Eilish, “Bu durumu tabiiki de sevmiyorum. Ama bunun benim bir parçam olduğunu hissediyorum. Bu durumu kabullendim ve artık bu durum içerisinde oldukça özgüvenliyim,” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu