Çarşamba, Haziran 19, 2024

Apple tarafından yapılan ve sonuçları açıklanan yeni bir araştırmanın söylediğine göre iOS uygulama ekosistemi, dünya çapında binlerce işi destekleyerek ekonomiye büyük bir katkıda bulunuyor.

Şirket, App Store’un genel ekonomi üzerindeki etkisini analiz eden ve biri şirket tarafından hazırlatılmış iki rapor yayınladı. Apple tarafından görevlendirilen Analysis Group ve Progressive Policy Institute tarafından hazırlanan raporlar, Apple’ın App Store üzerindeki hakimiyetini, rakiplerine ve geliştiricilere zarar verecek şekilde kötüye kullandığına yönelik iddialara karşı çıkmaya çalışıyor.

Epic Games ve diğer pek çok firma, uzun zamandır iOS’un alternatif uygulama indirme yöntemlerine izin vermediği göz önüne alındığında, geliştiricilerden her satış ve uygulama içi satın alma için %30 kesinti yaparak Apple’ın antitröst ve diğer yasaları ihlal ettiğini iddia ediyor. Apple ise, “iOS uygulama ekonomisi, 2021’de ekonomik büyümenin ve fırsatın motoru olarak rekorunu devam ettirerek ABD’de 2,2 milyondan fazla işi destekledi ve küçük işletmelerin her zamankinden daha fazla başarıya ulaşmasına yardımcı oldu” diyor.

Analysis Group’un raporuna göre, yılda 1 milyon doların altında kazanan ve yıllık bir milyondan az indirmeye sahip olan daha küçük geliştiricilerin geliri, küresel olarak 2019 ve 2021 arasında %113 arttı. ABD’de ise bu oran %118 idi. Araştırma, 1.000’den az indirmeye sahip olan uygulamaları hariç tuttu.

Tabii ki bu, Apple’ın uygulama mağazası hakkında yayımladığı ilk araştırma değil. Nisan ayının başlarında Apple, yine Analysis Group’tan kendi uygulamalarının “belirli bir türde nadiren en popüler uygulama” olduğunu gösteren ve Apple’ın kendi uygulamalarına ayrıcalık tanıdığı iddiasına karşı çıkan bir rapor yayınlamıştı. Haziran 2021 tarihinde de, App Store’un bir önceki yıla göre %24 artışla 2020 boyunca dünya genelinde yaklaşık 643 milyar dolarlık rezervasyon ve satış sağladığını gösteren benzer bir rapor yayınlamıştı.

Her ne kadar bu raporların kaynağı, koşulsuz bir şekilde göründükleri gibi kabul edilemeyecekleri anlamına gelse de, Apple’ın muhtemelen haklı olduğu bir nokta olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. App Store’dan uygulama indirmenin kolaylığı, bir araç olarak iPhone’un kalitesinin de yardımıyla pek çok dünyanın kapılarını açtığı kesin

Ancak Apple’ın bu işlemlerden %30 gibi muazzam bir pay almayı hak edip etmediği sorusu, sadece iOS ekosisteminin avantajlarıyla cevap bulunabilecek bir soru değil. Büyük veya küçük pek çok geliştirici bu payın çok yüksek olduğunu belirtiyor ve Apple için meselenin can alıcı noktasının da bu olduğunu söyleyebiliriz.

Tags: , ,

0 Comments

Leave a Comment